Dinamica junior-senior

Deci tu ai niste indici de performanta in echipa si acel indice de performanta nu include mentoratul de juniori. Deci asta inseamna ca si juniorii au indici de performanta, iar daca tu nu-i ajuti probabil ca saracii se chinuie si ei pe acolo sa respire (exact cum pari si tu apropo). Mi se pare fair fata de tine ca daca nu ti se evalueaza asta sa consideri munca extra, dar unfair fata de ei care probabil ca au in mod constant un feeling ca nu se descurca. Din cauza asta, majoritatea taskurilor se transfera catre seniori (ca ei duc, au performanta buna) si de aici problema ta.

Deci nu ajuti pe nimeni care e platit mai mult decat tine? Ok.

Pe asta nu o inteleg; De unde vine stresul? Ai teste; ce poate sa strice omul asa de critic? Ca si code reviewer trebuie doar sa te asiguri ca nu face ceva deosebit de gresit, ca structura codului e ok, ca urmareste stilul existent si ca si-a atins obiectivele cat mai ok. Pentru un code review la un junior, se sta maxim 30 minute pe el. Dupa juniorul mai ciocaneste, iar tu mai stai odata 30 minute si ii mai dai de lucru. E normal sa trebuiasca sa faci review-ul de mai multe ori ca nu a inteles ok sau ca nu si-a atins obiectivul, dar nu vad stresul. Plus, ca e fain sa arati unui junior trucurile.

Poate ai mai vrea sa citesti odata ce am scris in postul de mai sus. Solutia nu este sa ignori juniorul - suna ca si ghosting la locul de munca :laughing: Putina comunicare acolo ar fi rezolvat toata problema, putea sa ia problemele juniorului si sa le adreseze cand e mai liber; dar in nici un caz sa-l ignore :man_facepalming:

Pai sa stii ca poti sa vorbesti cu un manager blind, ca doar e orb nu e surd :laughing: Am gresit asa de multe la inceput (dintre simptome erau si despre ce ai povestit ca ai vazut) si acum ca le fac putin mai bine sun ca un post pe linkedin. Atunci inseamna ca trebuie sa stau mai mult pe Linkedin!

1 Like