Discuții despre procesul de review al temelor de WordPress

În continuarea discuției Puțină dramă în lumea WordPress: Zerif:

@rmd a acceptat să răspundă la întrebări despre procesul de review din interiorul repo-ului oficial. Cu mențiunea că răspunsurile reprezintă părerile lui și nu ar trebui luate ca fiind oficiale și/sau venind din partea Automattic.

Încep eu, că mă roade de ceva timp (și parcă n-aș vrea să aștept șapte luni pentru a afla răspunsul :smiley:):

WordPress are un styleguide atât pentru css cât și pentru php. Ei bine… problema e că nu prea mă împac cu multe lucruri de acolo: nu-mi (mai) place spațierea din jurul parantezelor, prefer camelCase, prefer namespacing în locul metodelor cu prefixe, fișiere cu nume clare numelor de genul class-wp-error.php șamd.

Pe scurt, prefer PSR în defavoarea WPCS.

Acum, întrebarea este: sunt permise temele/plugin-urile ce folosesc alt standard?

4 Likes

Temele si pluginurile sunt acceptate, insa toate punctele sunt required daca contribui la core.

1 Like

Este cum spune @robi09 . Nu ți se respinge tema dintr-un asemenea motiv.

1 Like

Ăsta e un lucru bun :slight_smile:

Sunt permise clasele de genul Handlebars, Mustache etc (i.e. templating) pentru separarea logicii de html?

Întreb chestiile astea pentru că am de gând să lansez o temă ceva mai… deosebită din punct de vedere al stilului de codare și nu vreau să refac lucrurile mai târziu.

Eu nu am prins o astfel de temă la review dar am întrebat și am primit următorul răspuns:

totally fine but needs to work without plugins
using a fallback system would be the best route too
I know there may be a few backbone/underscore themes that do that

Și mi-au dat exemplul ăsta.

1 Like