Docker nativ pe Windows

Am primit recent o invitatie pentru Docker Beta.
https://beta.docker.com/docs/windows/getting-started/

Problema e ca docker ‘nativ’ foloseste Hyper-V in loc de Virtualbox si este numit nativ, nu inteleg cu ce este mai bun Hyper-V fata de virtualbox cand vine vorba de virtualizare linux dar sa zicem ca e mai nativ.

In rest functioneaza decent, am incercat Ghost si merge ok. Ceea ce nu imi place ca se gandeste destul de mult chiar si cu un SSD bun.

se gandeste destul de mult chiar

In ce context?

In OSX, Docker Beta ruleaza foarte repede. Sunt intr-adevar penalitati la volumele montate cand sunt multe fisiere care trebuiesc sincronizate, dar nu foarte semnificant.

Dacă ai studiat puțin cum funcționează docker, nu înțeleg la ce anume te așteptai la „docker nativ” pe Windows; pentru mine era destul de clar că este nevoie de o formă sau alta de virtualizare. :slight_smile:

Poate după lansarea bash în Windows vom vedea un docker cu adevărat nativ; altfel nu cred ca e posibil.

Probabil că pe OSX, fiind unix…ish, e mai realizabil.

1 Like

Starting with Leopard, OS X has been certified as compatible with the Single UNIX Specification version 3

m’yess, unix…ish :slight_smile:

Din ce țin eu minte, Windows NT includea un subsistem POSIX care primise certificarea SUS.
Asta înseamnă că Windows NT este “la fel de” UNIX ca OS X (și invers), corect? :smiling_imp:

1 Like

Initial planul a fost bun dar a rezultat o harababura nefunctionala oricum :slight_smile:

La ce operații e încet?

E cam supraestimată toată treaba asta cu WSL. Nu o să aibă toate syscallurile, n-are cum - e o suprafață foarte mare. Pe lângă alea se adaugă toate mizeriile din /proc, /sys, /dev etc. Docker Engine pe WSL în nici un caz. :slight_smile:

PS. Docker pentru OSX (ăla Beta) folosește FUSE (și-au implementat ei ceva nou, nu e cu NFS).

1 Like

Docker For Mac And Windows Is Now Generally Available And Ready For Production.

3 Likes

Nici pe macOS nu e navtiv Docker, rulează tot virtualizat. Probabil că depinde foarte mult de API-urile specifice linux.

Faster and more reliable: no more VirtualBox! The Docker engine is running in an Alpine Linux distribution on top of an xhyve Virtual Machine on Mac OS X or on a Hyper-V VM on Windows, and that VM is managed by the Docker application. You don’t need docker-machine to run Docker for Mac and Windows.