Documentare cu Uncle Bob

Mi-am facut cont pe https://cleancoders.com si am fost placut surprins sa vad si documentare gratuite.

Care sunt gratuite?

Eu am luat doar câteva și mi-au lăsat impresia unor filme făcute pentru cei cu ADHD și care nu aduc mai nimic nou cărții Clean Code. Poate doar lecțiile de astronomie și fizică :smile:

În schimb, screencast-urile despre TDD și Refactoring sunt foarte interesante.

1 Like

M-am uitat la screencast despre functii(functions), si intr-adevar partea de refactoring e interesanta, daca ai rabdare sa treci peste primele 10-15 minute in care zice chestii generice care nu au neaparat tangenta cu programarea incepe sa devina interesant, ia niste cazuri de refactoring functii foarte mari pe mare le sparge in mai multe functii si le structureza apoi in clase, next pe lista mea e function structure.

@iamntz: trebuie sa recunosti ca partea de astronomie si fizica sunt tari. Plus ca te seteaza intr-o stare mai “intelectuala”

Ideile sunt dragutz explicate si sunt mai sexy decat unele texte anoste de pe wikipedia.

1 Like

Doar introducerile sunt puse și pe youtube. Mă rog, au fost, că văd că nu s-a actualizat de un an :smile:

Multe parti dintre cele care aparent nu au de-a face cu programarea din acele clipuri, au de fapt de a face cu ea. Trebuie doar sa le patrunzi esenta.

Va recomand sa va uitati la introduceri dupa ce ati rumegat bine continutul mai tehnic, atunci introducerile vor capata o alta semnificatie, mai cu substanta.

2 Likes