Domenii .ro cu diacritice

ROTLD zice că urmează să implementeze diacritice:

Marți, 2 iunie 2015, ora 23, se va instala o nouă versiune software pentru sistemul de înregistrare nume de domenii, care va permite folosirea caracterelor diacritice ă â î ș ț.

Și mai mult nu zice momentan.

via /r/romania

2 Likes

Cea mai proasta idee pe care au putut-o avea.

Ganditi-va ca domeniul casanoastră.ro va fi diferit de casanoastra.ro. Ce te faci cand la radio faci reclama la un site cu diacritice pentru o campanie si oamenii tasteaza fara?

1 Like

nu tre sa detii si varianta fara diacritice?

Când în UK s-a dat drumul la TLD-ul .uk gol (foloseau .co.uk, .net.uk, etc, până atunci), celor care dețineau un domeniu unic pe .[co|org|net|etc].uk li s-a acordat automat dreptul la întâietate la a cumpăra echivalentul .uk, până în 2019 (mai multe info aici). Asta înseamnă că până în 2019, dacă cumperi un .uk, iar cineva deține deja un .co.uk, acela ți-l poate cumpăra “de sub tine”. Îmi imaginez (sper, de fapt) că RoTLD va avea o abordare similară.

Avand in vedere istoricul RoTLD nu m-as astepta la prea multe.

3 Likes

Sunt curios ce se întâmplă cu diacriticile greșite (cele cu cedilă)… Sunt acceptate? Dacă da, sunt diferite de variantele corecte (cu virgulă)?

1 Like

Probabil le filtreaza dupa unicode, nu stiu, zic si eu.
De acceptat in opinia mea nu au cum, nu exista in alfabetul nostru, iar sus in imagine sunt caractere cu virgula.
ș (cu virgula)


ş (cu cedila)

Parcă știam mai demult (4-5 ani) că merg diacritice în domenii .ro la un anumit registrar.
Acum devine official ? :))

Având în vedere că s-au folosit diacriticele greșite foarte mult timp, neadoptarea acestora s-ar putea să fie o greșeală și o sursă (suplimentară) de probleme. Rămâne de văzut…

###S-o crezi tu!

3 Likes

Dupa cum spuneam :slight_smile: Trebuia sa intrebi si de cele cu cedila.

1 Like

prevad niste scandaluri si foarte putin succes. lumea scrie prea putin cu diacritice si eu unul n-as risca sa vrea unu sa intre pe sait la mine dar sa nu poata.

2 Likes

ah, primul domeniu inregistrat probabil o sa fie țâțe.ro

5 Likes

Presimt ca si asta a fost un motiv pentru care au bagat diacritice, daca doresti sa inregistrezi un domeniu( sa zicem pentru o campanie de marketing ceva) va trebui sa cumperi doua domenii acum, nu unul.

La asta ma gandeam si eu cand am auzit prima oara. Nu stiu daca sa incerc sa il iau sau nu :smile:

pot iesi niste domenii haioase. practice mai putin.

mai benefica e eliberarea domeniilor parasite, cu care se laudau acu ceva vreme, taxare anuala & shit.

3 Likes

Neah, cumperi doar pe ăla fără diacritice. O să mai treacă ț ani de acum încolo până o să spui cuiva în vorbe să intre pe “casa noastră punct ro” iar el o să încerce întâi “casanoastrĂ.ro”. În pericol sunt doar ăia care au doar varianta cu diacritice. Restul chiar nu au de ce să își facă griji.

Oricum, paranteză, mie mi-a plăcut cum au gestionat ăștia în UK situația. M-am așteptat aparent la prea mult din partea RoTLD când am sperat să aibă o atitudine la fel de ok.

1 Like

Mie mi se pare absolut aberant ce vor să facă băieții ășt ia de la ROTLD. Au găsit ei o modalitate de a mai scoate niște bani pe domenii, vai, vai… :expressionless:

2 Likes

Eu sunt curios daca se pot inregistra marci inregistrate cu diacritice. Stie cineva?

like, la OSIM?

OSIM, OHIM, WIPO…

La OSIM m-am uitat dar nu am gasit nimic.