Downtime: migrarea de la mandrill -> mailgun

În urma anunțului mandrill* am decis să migrez spre mailgun. Asta a însemnat două rebuild-uri la discourse, operațiune care durează câteva minute bune.

Am făcut un test rapid și se pare că funcționează. Dacă întâmpini probleme (e…g nu te poți înregistra, nu poți reseta parola), trimite-mi un email pe migraremailgun/-/devforum/ro (/-/ = @).

*Mandrill au anunțat că renunță la planul gratuit și își oferă serviciile doar clienților Mailchimp. Varianta TLDR: nu am de gând să plătesc 30$/lună pentru a trimite ~5000 mail-uri :slightly_smiling:

4 Likes

Post more info ca si eu tre’be sa o sterg de la Mandrill pt acelasi motiv.
Ma gandeam la SendGrid ca eu sunt pe GCE

  1. Să-ți faci contul? Chestiune de câteva câmpuri într-un formular;
  • Cheile de acces? Foarte probabil ca setările să varieze de la o aplicație la alta;
  • Singura problemă a fost că mi-a fost dezactivat contul imediat ce l-am făcut; am contactat support, mi-au cerut detalii despre cum o să folosesc contul (de unde am email-urile, câte mail-uri trimit etc);
  • Setarea CNAME, MX și ce mai era a fost o chestie banală;

Mi s-a părut un pic ciudat că verificarea DNS-urilor a fost destul de incosistentă, probabil de la propagare.

Am uitat ceva? :slightly_smiling:

1 Like

Si eu am ales tot Mailgun, ca alternativa. Si mie mi-au blocat contul imediat, dar oamenii de la suport au fost destul de saritori (acceasi procedura ca in cazlui lui @iamntz).

Foloseam Mandrill doar pentru o singura aplicatie (restul sunt la Amazon), asa ca am trecut-o rapid pe Amazon SES.

Might be offtopic: https://sendgrid.com/blog/how-to-migrate-from-mandrill-to-sendgrid/

This is Priceless :slight_smile:

3 Likes

Eu am mai gasit asta cu 100 000 free transactional emails.


1 Like

Amazon SES, adica $0.10 per 1,000, mai ieftin de atat nu se poate. Asta si livrabilitate 100%.

Nu se adauga si costuri pe trafic?

Exemplu concret, in decembrie am trimis: 77,109 mailuri si am platit:
77,109 mailuri = $7.71

nu le trimit din EC2, le trimit din altă parte, total factura a fost undeva la $11 cu tva inclus, asta ca am aruncat cativa gigi in Amazon Glacier.

Costurile de AWS transfer sunt o glumă.

2 Likes