Dupa parerea voastra, care sunt cele mai bine platite cariere in IT in prezent? (Romania sau Afara)

Nu prea există fiindcă totul e custom scris de la zero.

Alt domeniu bun de care știu e softul de pe iahturile de lux, un superbogat vrea să își controleze iaht-ul de pe telefon de oriunde din lume sau să facă automatizări de tot felul specific navei lui, aplicație de telefon…, o să il coste milioane și nici nu se pune problema să apeleze la altcineva fiindcă ii pui contract de mentenanță 10 ani la preturile tale. Oamenii de genul cer modificări de fiecare dată când se urca pe iaht.

3 Likes

depinde de experienta. daca e vb de senior e clar underpaid

Colegu’ staff data engineer Zach Wilson ia 500k+/an la Airbnb :slight_smile:

surprinzator de putin in acel studiu pentru programatorii in COBOL:D

PHP developers continue to be disproportionately underpaid compared to other languages with the same experience.

Corect, cred ca ma apuc de Erlang

Care-i treaba cu 400k+ plan?
Am mai vazut treaba asta

1 Like

Oarecum pe ideea firului:

Cred ca e 401k plan, vezi rapid detalii la un google search. Pe scurt, e un plan in care angajatorul iti matchuieste contributia pana intr-un anume threshold anual, iar tu iti investesti banii pt retirement.

Un soi de incercare - mult mai slaba - la noi e pilonul 3, una din diferentele majore fiind ca (din ce stiu eu), la noi nu ai foarte multe de spus legat de, in ce se investesc banii aia din pilonul 3, pe cand la ei in majoritatea cazurilor poti sa iti alegi in ce iti investesti banii, e.g. etf-uri pe actiuni (bine, si acolo sunt tot felul de reguli care au grija sa te tina diversificat & stuff, nu poti sa ii faci yolo pe ceva altcoin)

2 Likes

Cand citesti chestii din astea iti dai seama ce tara inapoiata e romania

Banii puși în 401k nu sunt impozitați/taxați în nici un fel, cu condiția de a nu te atinge de ei până ieși la pensie. Este ceva prag anual parcă. Dacă te atingi mai repede de ei atunci te taxează normal, ba chiar te-ar penaliza cică.

1 Like