Este relevantă o investitie intr-un curs de specializare?

Salutare devforum! De câteva luni ma tot bântuie gândul sa urmez un curs de programare java. Am luat contact cu sdacademy. Băieții ăștia au o acreditare anpc pentru cursurile de java in prezent si spun ca se organizează pe un interval de 7-8 luni de studiu intens pe java de la 0. Lucrez ca front end de ceva vreme si am incercat sa învăț singur dar nu ma simt pregătit sa fac un salt la back end sau full stack. Ati urmat vreun curs de genul sa imi spuneti daca merita investiția asta? Pentru un curs de 7500 de lei as vrea sa stiu daca informația aia si valorează atat. Sa merg la un curs unde se preda sintaxa si ma pune sa citesc articole de pe internet nu ma prea ajuta si o pot face singur. M-ar interesa niste păreri sincere care nu sunt marketate. Multumesc in avans pentru răspunsuri! Happy coding!

dupa un asemenea curs ai avea unde sa continui cu skillurile dobandite? Daca nu, si vei face in continuare doar frontend eu zic ca o sa pierzi o mare parte din notiuni in scurt timp si va fi echivalentul unui curs luat de pe udemy sau alt site de genul.

Ar fi nice daca cineva are inside infos despre ce se face acolo si cat de intens.

2 Likes

As putea opta la actualul loc de munca pentru un job. Folosim java spring pentru back end

De ce nu faci asa?

Oricum, la inceput nu o sa ai task-uri unde sa muti muntii din loc. Acum lucrez pe java cu Spring si nu am facut niciun curs inaint. Sa zic ca am prins din mers.

Pana la urma, ai cunostinte fundamentale de programare. In aplicatiile mai enterprise-ish, vei observa ca mai multe lucruri sunt deja (accesul la baza de date, diverse entitati, parte de package management etc). Tu va trebui sa intelegi acel cod si cand primesti un task sa il intelegi si sa vezi daca este asemanator cu alt ceva, facut deja. Asta pentru un proiect existent.

Daca proiectul este nou, cam tot la fel. Vezi ce structura are aplicatia si incerca sa o digeri. Nu in detaliu pentru moment, ci in mare.

Aplicatia pe care lucrez in momentul de fata este in stil clasic JSF cu Primefaces pentru componente si Spring alaturi de Hibernate.

In primele luni m-am uitat pe niste tutoriale de java de la oracle.

Nu sunt cele mai shiny, dar te cam pun sa mai implementezi si tu restul de cod ca sa intelegi conceptul pe care il explica. Nu iti sugerez sa te uiti peste lucruri de baza, cum ar fi declararea de variabile, if, for, while etc. Vezi in schimb concepte cum ar fi generics, datetime api, java colections alaturi de stream api (map, filter, reduce etc), programare functionala etc. Sunt folosite in orice plicatie web sau non web.

La spring, poti sa citesti documentatia, in paralele cu proiectul Spring Petclinic, care este o aplicatie care foloseste conceptele din Spring.

Daca te plictiseste documentatia, mie imi plac mult ghidurile lui

Si in final, vezi si Spring Boot. Poti sa folosesti Spring Initializer ca sa iti generezi unul rapid cu tot ce ai nevoie.

La Spring unul din cele mai puternice concepte este cel de dependency injection.

Multa bafta!

1 Like

Dap, personal in calitate de trainer consider ca este relevanta investitia. Dar, mare atentie unde si cu cine faci acest curs. Recomand totusi platformele mari, in RO nu am informatii ca ar exista ceva de calitate.

De asemenea, dat fiind ca sunt in pozitia corecta sa fac aceasta afirmatie, JAVA are un grad ridicat de dificutlate si un steep learning curve si nu iti recomand sa incepi cursurile fara sa te pregatesti inainte. E o diferenta foarte mare intre FrontEnd development si JAVA (Backend development). De asemenea, sa iei in calcul si Kotlin.

cele bune si mult succes.

din punctul meu niciun curs nu merita atatia bani

sfatul meu e sa incepi invatarea cu java simplu, ca sa intelegi pas cu pas ecosistemul, modul de compilare, etc, urmand ca apoi sa preiei un framework unde vei gasi alt tip de concepte pe care trebuie sa le inveti

la nivel de 2020 nu as invata java pt backend, doar firmele cu mult cod vechi mai sunt pe partea asta

4 Likes

Totdeauna am zis ca Java e varza la frontend, poate din cauza primei versiuni de GUI facuta in fuga. Deci ramanea backend. Daca nici backend, ramane Android ?

Nu ramane nici aici, va fi inlocuit de Kotlin.

in companiile mari e plin de java, noi abia ce suntem pe 8, dsr pana si aici se discuta de python, julia, etc

1 Like

huh ? 10char

10chars an abbreviation for “10 characters.” It is used as a method of bypassing 10 character limits in forums when your post would have otherwise been too short.

Am mai invatat ceva azi

1 Like