Estimare cost scriere program

Salutare.

Doresc sa colaborez cu un freelancer sau o frima care sa imi scrie un program.

Printez 3D miniaturi si am nevoie de un program care sa imi usureze munca cu programarea printing-ului.

Pentru a putea printa, imprimanta are nevoie de slice-uri. Aceste slice-uri sunt puse pe un stick, redenumite (A, B, C, D etc ptr a sti in ce ordine sunt executate de imprimanta) iar stick-ul este conectat la imprimanta.

Programul trebuie sa copieze slice-urile in functie de niste reguli, sa le redenumeasca in functie de alte reguli iar la final sa sa imi spuna ce a copiat, unde a copiat si in ce l-a redenumit, printr-un export in format csv.

Numele fiserelor este un cod, regulile se bazeaza pe informatiile din nume si arata in felul urmator:
ACUM_LC2_A_MN_435G_REPRINT_100322
T1_LC2_B_MN_562G_REPRINT_100322
T2_LC2_C_MN_395G_100322

REPRINT / ACUM / T1 / T2 - nivel de prioritate (scrise de la maxim la minim)

LC2_A / _B / _C / _D - localizarea comenzii in zona de asteptare a comenzilor in lucru

Restul informatiilor din nume sunt irelevante ptr program.

Cerinte (in mare):

  1. distribuirea (copy) slice-urilor in functie de nivelul de urgenta, litera de care apartin, numarul total de sliceuri per fiecare litera si numarul de imprimante, in mod egal pe fiecare imprimanta
  2. redenumirea slice-urilor atribuite fiecarei imprimante, in functie de nivelul de urgenta si litera de care apartin. Exemplu “ACUM_LC2_A_MN_435G_REPRINT_100322” se redenumeste in “A) ACUM_LC2_A_MN_435G_REPRINT_100322” Pe o imprimanta pun pana la 11 slice-uri adica ajungem pana la litera K)
  3. mutarea (cut) fisierelor originale intr-un alt folder decat cel de origine, denumit “pus”
  4. Generarea unui csv care sa contina numele fiserului, imprimanta alocata, data cand s-a efectuat operatiunea, camp gol, camp gol, litera alocata in functie de nivelul de urgenta (A / B / C / D) (exemplu ptr cazul in care e un singur fisier dar in general sunt cel putin 100)

Programul va rula pe win 10/11.

Va rog sa imi spuneti cat costa scrierea unui astfel de program.

1 Like

Pai gandeste cat timp ar dura, apoi imulteste cu plata pe ora, niciodata specificatiile initiale nu raman, mereu apare ceva, se schimba schimbarea, care inseamna timp.

Am uitat sa mentionez ca doresc sa gasesc un freelancer/dev/firma care sa imi scrie acest program.

N-ai uitat :stuck_out_tongue:
Costul variaza in functie de calitatea pe care ti-o doresti, de deadline-ul pe care il ai si de lucrurile neprevazute care apar pe parcurs.

2 Likes

Caută un consultant, vorbiți 2 - 3 ore, la final știi ce să ceri și cât durează/costă.

3 Likes

Speram sa gasesc unul aici :smiley:

Salut,

Eu as zice ca pentru ce ai nevoie nici macar nu ai nevoie de un programator.

Ca tot vine weekendul, joaca-te putin cu Microsoft Access o sa gasesti ca poate sa faca deja tot ce vrei daca il inveti putin.

4 Likes

Cred ca ai inteles gresit. Fisierele sunt organizate pe drive-uri. Microsoft Access nu are nici o legatura.

2 Likes

Si eu cred ca tu nu stii ce poate sa faca Microsoft Access. Nu am inteles nimic gresit :slight_smile:

3 Likes

Intradevar, am folosit Access doar pentru baze de date. Stii vreun tutorial pentru copiere fisiere de pe USB si rename? Nu gasesc nimic online.

MS Access – VBA – Copy a File | DEVelopers HUT (devhut.net)

Chiar daca nu ar exista functii pentru asa ceva, se pot lansa aplicatii externe:

MS Access 2003: Launch an application from Access (techonthenet.com)

De-aici, daca stii sa faci ceva in mod linie de comanda, presupun ca te descurci si cu Accesul.

2 Likes

Da, raspuns de programator. Cumperi licenta de Office ca sa instalezi Access, apoi inveti VBA, copiezi script-uri de pe internet, iti bati capul pana intelegi ce e acolo si la final poate ai un script care face ceva.

Simplu. :smile:

6 Likes

Vezi, de aia imi place de baietii de aici. Vine un om cu o problema, ba care si vrea sa plateasca, ei in 2 raspunsuri te rezolva: invata COBOL.

Si apoi iti si dau link-uri:

2 Likes

VBA nu e chiar COBOL, dar fie.

Da, dar nu se stie cat, a se vedea problema costurilor licentei Access :stuck_out_tongue:

Faza cu copierea e singura care necesita vreo linie de cod din toata treaba si fix de aia te plangi?

  • introduci slice-urile
  • introduci imprimantele
  • introduci joburile cu prioritati
  • ai un buton care iti genereaza csv-ul
  • si apoi iti copiaza slice-urile intr-un folder pe care il alegi tu (o singura linie de cod probabil)

In rest in cateva ore poti sa ai o aplicatie care face exact ce vrei in mai putin timp decat ar lua unui programator sa-ti dea estimarea.

P.S. Ms Access did “no code” before it was cool

P.P.S. Recomand Access ca tata pe la 40 si ceva de ani a facut ditamai aplicatia fara sa stie sa scrie vreo linie de cod la inceput. Si unde a avut nevoie de cod a stat mai multisor pe cateva linii, cu manualul (tiparit) in fata dar s-a descurcat. Ce vrea OP sa faca este mega simplu comparativ cu ce a reusit sa faca tata la 40 de ani, fara resurse de pe internet.

1 Like

Eu as incerca sa folosesc ceva de genul Power Automate + Windows 11 | Microsoft Power Automate sau chiar AutoHotKey.

Free Microsoft tool - Power Automate - How to automate to print documents in a batch - YouTube

E doar putin pattern matching necesar si Power Automate e gratuit.

2 Likes

Decat MS Access care mai si costa bani, mai bine MS Powershell inclus deja in Windows si care-i conectat la .NET

2 Likes

Domnilor va multumesc pentru sfaturi. Cel mai probabil o sa incerc sa imi rezolva singur problema si daca intampin dificultati probabil voi posta pe forum. :smiley:

3 Likes

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.