Estimare durată proiecte

Cu siguranta omul are un framework care ia baza de date si ofera functionalitatea CRUD (afiseaza paginat continutul tabelului, editare, adaugare, stergere). Asta se face automat, definesti host/username/password si de acolo framework-ul citeste structura bazei de date si iti face optiunile din meniu.

Saptamana estimata e pentru a implementa lucruri care sunt mai complexe. Dar din experienta partea de CRUD e 30% si restul sunt agregari si afisari de date cu un nivel crescut de procesare. Chestii care dureaza cu lunile doar pana cand business-ul isi da seama ce vrea. Apoi treci prin diferite etape de rafinamentare ce pot duce si la o regandire a cerinte initale.

Probabil ca atunci cand se scrie ERP sau CRM se intelege ca business-ul are nevoie de un client (My)SQL de genul HeidiSQL sau DBeaver dar mai simplu - ca totul e dat de structura bazei de date. Ceea ce e fals.

Cu siguranta software-ul poate fi dezvoltat rapid cu un singur om cu care vorbesti cateva cerinte si restul le pune de la el, dar in realitate lucrurile se intampla mult mai incet. Si nu pentru ca cineva vrea sa ia haina de pe client ci din respect pentru toti oamenii implicati. Nu poti zice “Lasa ca stiu eu ce vrei aici” ignorand restul echipei si ignorand clientul. Client care cu siguranta nu stie exact ce vrea si ce e posibil.

3 Likes

Partea de CRUD la orice proiect e maxim 5% în cele mai optimiste cazuri. Cel puțin la mine.

Iar asta cu framework pentru crud e pur teoretic pentru că deseori vor fi câmpuri speciale, validări suplimentare sau custom, mereu e ceva mai complicat :slight_smile:

4 Likes

Yeah, right.
O sa te cred pe cuvant.

Apropo, eu am proiecte pe care sa ti le arat. Si n-am ‘invidie copilareasca’ pe ceva ce nu esti capabil sa arati, ar fi si culmea.

  1. Se instaleaza phpmyadmin
  2. Se instruieste clientul in a-l folosi

/s

3 Likes

Am ratat partea asta. Stiu ca asa eram si eu la inceput, aveam impresia ca multe lucruri dureaza prea mult si timpul e pierdut degeaba. Cu experienta am invatat ca nu sunt numai eu in echipa.

Da, ma pot pune pe treaba si termin de 10 ori mai repede sa implementez ceva, dar:

  • stric imaginea echipei. Si crede-ma, toata lumea vrea sa dea bine. Eu pot faulta colegii ca am experienta suplimentara peste ei, dar asta e doar fiindca am fost angajat primul. La fel de bine as putea fi eu faultat de Adrian de aici la capitolul “motoare superluminice” ca el deja s-a apucat de treaba.
  • nimeni nu intelege solutia. Faptul ca stiu eu ceva ce altii nu stiu si implementez inseamna ca ceilalti nu vor putea continua ce am scris
  • in graba pot sa ignor niste cerinte de care nu stiu
  • implementarea va fi “my way” ceea ce ar putea baga bete in roate mai departe. Desigur, cu multa experienta, se pot implementa solutii “poetice” pe care le intelege oricine cum le citeste. E o combinatie intre comentarii si arhitectura aplicatiei, dar din experienta e foarte greu de atins un astfel de nivel.

Am lucrat si lucrez la proiecte facute de “a one-man show” si asta ne-a faultat ani buni de zile. Ani. Solutiile implementate de el au limitat foarte mult ce puteam face si rescrierea a durat si ea foarte mult fiindca doar el stia toate procesele. Si nu a lasat nimic scris inafara de cod.

2 Likes

Buey, tu n-ai auzit ca cea mai buna documentatie e codul? :slight_smile:

1 Like

Dacă toți developerii ar ști să citească la fel de bine codul, să-l scrie la fel de bine, să aibă un mod asemănător de gândire și structurare a unei aplicații etc. În realitate, și o spun din experiență, treabă învățată pe propria piele, e complicat, nu te poți baza doar pe cod. Da, se poate, dar…

E un pic in gluma, trebuia sa te prinzi din smiley.

M-am prins, mă așteptam să fim pe aceeași lungime de undă, dar sunt convins că explicația mea ajută. :smiley:

eu nu am cuvinte nu vin din mediul asta nu stiu cum sa reactionez este greu sa spui ceva cand si adminul este impotriva … si ma cearta … e greu e imposibil … sunteti cu mult peste asteptarile mele in sens negativ eu sunt un simplu programator… m-am facut si de rahat mi-am pus poza la profil oricum nu m-am facut de rahat datorita greselilor mele ci aderarii la forumul asta unde … aveti un comportament de interlopi online(gangsteri online) … e greu sa combati o asemenea gasca de infractiune organizata … o haita de golani aparent domni in realitate Putinizati … m-ati lasat fara cuvinte … imi contestati cunostintele fara sa stiti nimic despre mine la fel si aptitudinile ca voi aveti experienta … ok … acum imi permiteti sa parasesc pt totdeauna locul asta nociv? sau trebuie sa va platesc ceva la plecare ca na taxa de protectie …

Asta merita badge.

In primul rand, cand scrii ceva, pune virgule si nu mai abuza de punctele de suspensii.
In al doilea rand, tu nu vrei sa pricepi omeneste ca nu ai cum sa estimezi durata unui proiect atata timp cat habar nu ai despre ce este vorba. Nu ai primit niciun detaliu de la client, si tu deja te apuci sa estimezi. Este total neprofesionist sa promiti ceva, si sa nu te poti tine de promisiune.

Ma opresc aici, ca-ti rapesc timpul aiurea. Cine stie cate proiecte ai pe banda rulanta…

1 Like

Cred ca am gasit programatorul care poate duce la capat loghin/loghout.

3 Likes

Ha ha ha, beton asta… in cel mult o saptamana, bineinteles.

Nu e gluma da ? Suntem toti cu sufletul la gura. Dupa Ucraina, bineinteles

Raspunsul tau e un cliseu amuzant pentru noi fiindca si noi posibil am fost in aceeasi situatie candva.

Devii defensiv si ne ataci fara un motiv bun, iti contestam cunostiintele de soft skills si comunicare fiindca e atat de ridicol (si frecvent intalnit) raspunsul incat e amuzant.

Noi ce incercam sa iti zicem e ca e imposibil sa estimezi ceva fara sa stii despre ce e vorba in detaliu, atat.

Hai ca devine amuzant :grinning:.

Sa zicem ca ai o locuinta de terminat, locuinta inceputa acum 4 ani. Vine cineva si zice ca o face de la 0 intr-o saptamana.

Nu te-a intrebat nimic: te referi la renovat o garsoniera sau iti faci resort in varf de munte? In ce stadiu e, unde e, nimic, dar e gata intr-o saptamana.

Nu stiu, tu ai lua in serios ofera aia?

Una peste alta, omul are dreptate. O comunitate mai toxica decat cea a programatorilor nu exista. Pana si muncitorii fara educatie si care stiu doar de bere, de “viata e greu” si doar sa f*ta, pana si acolo gasesti un spirit de camaraderie.

Printre programatori, niciodata. Vii si zici ca 0.1 + 0.2 e 0.3 si pe langa ca te vor face cu ou si otet iti vor zice ca e imposibil sa faci asa calcule.

aia cand se imbata, isi mai dau cu cate o sticla in cap si ii vezi pe la stiri.

Iar daca cineva iti da argumente logice si tu continui cu asa este cum zic eu, atunci…


PS: Acum gandeste-te ca unul si iti spune in viu grai ca esti bou

ati evitat total topicul discutiei atat acum cat si pana sa fie split-uit topicul intial din care a deviat topic-ul discutiei actuale … voi vedeti despre ce discutati … sunteti pe langa aratura rau ati trecut de la php laravel si python la lectii de viata iar acum la jigniri, aveti vreo treaba cu programamrea sau aveti doar frustrari? Ganditi-va ca ati luato pe o carare care nu mai are legatura cu nimic doar cu nevoia voastra de exprimare si de impunere a parerii voastre, continuati asa pana mai dati si voi de o femeie ca se pare ca nu prea aveti unde va elibera energia, macar o gonflabila ca poate de maine aveti alte ganduri, aici vb de programare sau fiecare bubuie pe fiecare dupa cum il bubuie hormonii?

Neomarxistilor! Cat v-a dat Soros sa va luati de omul asta?