Estimarile in produse software

Intotdeauna am avut o problema cu estimarile in produse software, unii spun ca e bine sa adaugi un +30% la estimarea initiala, sincer estimarile imi ies cand implementez ceva dupa un pattern care l-am mai implementat(ex. interfata CRUD) si/sau reutilizez cod, cerinte clare, dar asta se intampla uneori, alteori cand trebuie sa implementez/sau sa gasesc un control(directiva in angular un exemplu lista cu scroll infinit) nu pot face estimari corect, aici poate fii incadrata partea de research&development, in general estimarile se fac mai greu la inceputul proiectului cand se face partea de research&development se stabileste arhitectura, se creeza/aleg pattern-urile reutilizabile, se creeza/aleg controalele reutilizabile, estimarile de obicei sunt exacte cand ai inteles exact ce trebuie sa faci si stii cum sa faci eventual reutilizand un pattern/cod .

1 Like
2 Likes

Se pare ca fenomenul de subestimare a timpului necesar apare si in alte domenii.

1 Like

Ce se intampla cand depasesti o estimare ? Te atentioneaza project managerul, apar presiuni ?
Oare e mai bine sa dai o estimare pesimista, in care sa te incadrezi, indiferent daca lucrurile nu merg bine ?

1 Like