Extensie Visual Studio pentru Linux Development în C++

Nu ştiu dacă a fost anunţat la Build 2016 (eu am vizionat parţial şi nu am auzit), dar am citit într-o ştire despre acest subiect (în caz că ţine tot de Build, rog link :slight_smile: ).

Cu următoarea extensie se pot face - într-un final - şi aplicaţii C++ care să ruleze pe Linux.
https://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/725025cf-7067-45c2-8d01-1e0fd359ae6e

Deşi probabil scopul primar al acesteia este să se dezvolte aplicaţii care să ruleze pe servere Linux, cred că partea mai faină este că ar putea fi folosită şi pentru următorul scenariu (doar cross-platform e în mare vogă):

Dacă se foloseşte C++ standard se pot dezvolta aplicaţii C++ care să ruleze nativ fie pe Windows fie pe Linux, pe baza aceluiaşi cod C++ (eventual cu mici ajustări la nivelul apelurilor sistem).

6 Likes

Poti sa te conectezi prin SSH la linux ca sa faci debugging pe mai multe platforme cu VisualGDB. C++ standard e cam aiurea in ziua de azi fiindca ai C++11 si C++14 si in general se va folosi doar pe embedded unde compilatoarele sunt vai de mama lor. (chiar si pe embedded se face abstractie de la c++ la LUA)

Nu cred ca multi mai au interesul sa programeze in C++ oricum. Cei care fac analize in timp real (de la milioane de senzori) sau machine learning vor folosi apache spark. Cei care au nevoie sa faca servere in timp real de mare capacitate vor folosi akka sau nodejs.

Cat despre jocuri daca Microsoft nu face DirectX open-source nu vad nici o diferenta. Unreal Engine deja ruleaza pe linux si 90% din jocurile lansate sunt facute pe unreal.

1 Like