Facebook vrea abonament

…pt eu. se pregateste si instagram. pareri, comentarii? eu personal am inchis tabul fara sa aleg nimic.

A aparut deja si pe Instagram. La fel, am inchis si am trecut mai departe.

Folosesc atat de rar Facebook si Instagram incat nu conteaza.

Nu Facebook vrea, ci UE vrea - daca Facebook ar vrea, ar fi (fost de mult) in toate regiunile, nu doar in UE.

Mie nu imi par foarte intruzive ad-urile (unlike la youtube), la cat il folosesc, pot sa traiesc cu ele linistit.

Si eu sunt de aceeasi parere. Pot ignora usor reclamele de pe Fb/Ig. Alea de pe youtube sunt in schimb nesimtire rau

1 Like

Momentan. Ma gandesc ca pe viitor le vor face mai intrusive ca sa te forteze sa cumperi abonament.

sau sa renunti.
si eu cred ca ei stiu ca au problema asta (nu mai sunt reteaua noua si cool pe trend cu prea multa urcare)… deci e posibil sa nu insiste prea tare

ad blocker si nu vad nicio reclama in YT de ani de zile.

oarecum corect, ue-ul nu-i deacord cu solutia. meta s-a grabit in speranta ca utilizatorii vor accepta sa vada reclame in continuare.

ce legatura are una cu alta? oricum, nu comparam facebook-ul cu yt. pe yt chiar vad ce ma intereseaza.

Pe telefon si tv e mai greu

Asa a functionat si la mine de cativa ani.

Zilele trecute mi l au detectat si nu mi s au mai incarcat videourile deloc, am trecut la premium repejor:))

Consider că FB/IG nu aduc aceeași … valoare[1] ca YT. Sunt pârghii diferite pentru a forța utilizatorii într-o direcție, pentru că ai conținut diferit. Pe YT găsești o mulțime de conținut util (pe lângă dopamine boosters), pe primele două mai puțin.

Asta-i încă o ocazie să ne aducem aminte că este o idee bună să ai control asupra conținutului tău. Faci un blog? Domeniu + hosting, că te costă cât două pachete de țigări. O comunitate? domeniu + Vbulletin, Discourse, chiar și phpBB (costă mai multe pachete de țigări, ce-i drept…). Nu FB, nu altceva[2]. Etc.


  1. nu știu dacă valoare este cel mai potrivit termen totuși. ↩︎

  2. privesc cu îngrijorare cum comunitatea /r/programare s-a mutat pe discord… ↩︎

2 Likes


Youtube este chiar nesimtit

Fix ce ziceam mai sus, pana la urma nu o sa ti se mai incarce nimic pentru un timp daca nu dezactivezi adblockerul:))

E o întreagă polemică aici, dar de ce e nesimțită o companie care îți pune la dispoziție tone de conținut 4K pentru vizionarea unor reclame sau plata unui abonament pentru 26lei/lună (sau 39 pentru abonamentul cu 6 conturi pe care îl poti împărți cu prietenii) că vrea să dezactivezi adblocker-ul? Youtube oferă 55% din veniturile generate de reclamele rulate pe un videoclip creatorului acelui videoclip.
Am văzut mulți Robin Hood care “dau peste bot” corporațiilor hapsane. Că știu ei ca YouTube face miliarde si astfel ei au dreptul să vadă videoclipuri fără reclame. Înțeleg dacă persoana respectivă e un copil sau nu are o sursă de venit. Dar pentru o persoană cu venit, “un pachet de țigări” pe lună nu cred că e o avere.
Răspunsul nu este un atac la adresa ta și nu îți este adresat direct ție. Doar că am văzut multe astfel de păreri pe Reddit.

2 Likes

Pe deasupra, youtube premium merge si share-uit cu 6 membrii de familie.
Personal folosesc youtube premium deja de 2 ani cred (chiar de cand i-au dat drumul in Ro).

Totusi, nu imi place idea de a detecta adblocker-ul, la fel cum nu imi place ideea de a servi pagini web doar browserelor “certificate” (initiativa Google cu integrity API) si sper ca EU sa intervina.

1 Like

Cu abonamentul de 26 de lei?

e nesimtit YT ca nu-ti da voie sa folosesti o extensie ce face ca reclamele de pe PLATFORMA lor sa nu mai fie vizionate? Probabil la fel de nesimtit precum Netflix, HBO si alte platforme de filme care-ti cer bani sa te uiti la contentul lor huh ?

1 Like

Cu cel de 39 lei. Am scris în paranteză. Dar nu e obligatoriu să fie membri de familie. Trebuie doar să fie în aceeași țară.

Asta înțeleg. Că sunt anumite chestii legate de privacy și principii. Și nu e tocmai ok că Web-ul se transformă ușor, ușor în Google-web.
Dar majoritatea celor care se plâng de blocarea adblocker-ului nu se referă la asta.