Factura emisa de evanto (themeforest) cu TVA

Stie cineva cum se inregistreaza o factura emisa de Evanto(themeforest) in contabilitatea romaneasca ?

Vreau sa cumpar o tema si am observant ca la pretul afisat se adauga VAT, dupa calculele mele iese fix 19% TVA-ul din Romania.

Mai trebuie utilizat, in acest caz, codul de TVA special intracomunitar?

De ex: la google adwords factura este fara tva, iar eu(firma neplatitoare de TVA) am un cod special de tva pentru servicii intracomunitare si platesc separat in Romania.

La themeforest, avand in vedere ca se adauga un TVA mai este necesar sa platesc inca odata.

Sau poate ar trebui sa pun si intrebarea, themeforest au un sediu in Romania, emit facturi in Romania si platesc taxele la noi ?

Multumesc anticipat.

Seteaza-ti codul de TVA intracomunitar in cont si nu-ti vor opri ei TVA-ul, ci il vei plati tu separat. :slight_smile:

Am gasit o resursa buna pe tema asta pe situl SAGA cu o speta similara. De fapt, e mai utila dpdv contabil, nu legat de comanda propriu zisa
Poate e de folos, totusi. Multe resurse nu am gasit si, studiind putin, am decis sa impartasesc ce am gasit, chiar daca e un post mai vechi.

Linkul aici: https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=39349.

Ideea e ca inregistrezi cu taxare inversa si iti apare in Decontul de TVA tranzactia. Zice si pe situl Envato Market clar ca e cu taxare inversa. Deci daca esti inregistrat ca platitor sau esti neplatitor si ai cod de TVA, trebuie sa il treci unde faci comanda si vei plati tva-ul aici prin mecanismul taxarii inverse (declarat fie in D 301 la neplatitori de TVA care au cod de TVA cum e cazul lui Marius de mai sus, fie in D300 la platitorii de TVA).
In D390 nu se declara.

Cele bune!