Facultate online sau self learning

Salutare. Am inceput sa invat html, css (tutoriale youtube, udemy) si am inceput sa scriu putin cod dar uneori nu reusesc sa trec mai departe. Am vazut o postare pe un grup de fb al unui baiat care zice ca e mai bine daca faci o facultate online decat self learning .
El zicea despre facultatea aceasta cu predare online timp de 36 de luni Bachelor's Degree in Software Development | IU per total se plateste undeva la 13k si cred ca se plateste 185 euro pe luna/ un fel de rata.

De ce sa aplic la o facultate online? Ma ajuta in viitor la vreo recrutare de la ceva firma sau e mai bine self learning?

Daca stii germana poti scapa mult mai ieftin:
Information for Prospective Students - FernUniversität in Hagen (fernuni-hagen.de)

Eu zic ca e cam scump IU, poti invata linistit dupa un curs online, incearca sa te angajezi undeva. E un subiect pe forum cu cineva care a incercat sa scrie o copie la youtube, poti la fel sa incerci sa iti faci proiecte.

Facultatile din Romania nu sunt ok, daca te inscrii asteapta-te sa inveti oricum de pe Google sau iti tai venele citind powerpoint-uri, doar ca primesti o diploma la final (daca reusesti sa dai licenta, licenta daca ai noroc poate fi mai grea ca toata facultatea laolalta).

Oricum in ultimii 10 ani e o arta sa iti faci temele la facultate, sunt foarte multe, pot fi grele si mai ai si sisteme automate de detectare a plagiatului care automat iti resping tema doar dupa ce ai trimis-o. Asta duce automat la restante si multa distractie.

Depinde.
@isti37 se refera la asta Youtube Project Practice #challenge

Eu nu am facultate si am inceput si eu la fel ca si tine.
Nu stiu cat de mult ai nevoie de facultate, majoritatea lucrurilor pe care le faci in facultate le poti invata si online, mai ales ca ai cursuri de la Harvard, MIT si alte facultati de renume gratis.

Chestia e ca te poti pierde foarte usor invatand singur dar depinde mult si de tine in sensul ca trebuie sa stii pe ce cale vreai sa mergi.
Web sau aplicatii mobile, frontend, backend, fullstack etc.
Pe ce limbaj vrei sa te axezi chiar daca toti il numesc un tool nu poti sa fii la fel de eficient in n limbaje.

Eu recomand sa incepi cu niste baze in computer science:

dupa as invata JavaScript si un framework (eu as alege React JS pentru ca este destul de cautat si de ce nu poti face un switch destul de usor pentru a creea aplicatii cu React Native)

Cel mai important e sa ai ambitie si sa fii consistent.
Algoritmi si data structures ai nevoie mai tarziu, pobabil la inceput trebuie sa stii despre ce este vorba, dar cu timpul daca vrei sa avansezi trebuie sa le inveti.

2 Likes

Vestitul ‘se poate’.

‘Poti’, dar nu o faci. Cu o probabilitate ce tinde la 1.

1 Like

Normal, aici depinde de persoana respectiva. De asta am zis ca trebuie sa ai ambitie daca vrei sa faci ceva in general ca e online sau ca e la facultate nu prea conteaza. Informatia este online, poti cumpara carti ca sa te specializezi in anumite domenii (ma refer la partea de programare nu la medicina).

Uite eu ma pot da exemplu pe mine ca se poate, chiar daca nu am facut facultate (dar ma tot bate gandul de 2 ani sa fac) si apoximativ 6 ani am fost bucatar m-am zbatut am invatat foarte mult si inca invat si pot sa zic ca am reusit sa intru in domeniu si unde pot sa am o parere de care se tine cont.

Nu sunt cel mai bun la algoritmi sau data structure daca am nevoie de ceva related si trebuie sa implementez ma documentez ca sa inteleg ce trebuie sa fac, sunt eficient in JavaScript, TypeScript dar pana langa asta in parcursul meu de invatare am scris si in Python, Java, Lisp, Rust, Go.

Acum de la a putea face ceva si pana a ajunge sa faca acel ceva e cale lunga.
Multi vor dar putini fac.

Exista si facultati romanesti (la stat) cu invatamant la distanta.

Hai sa facem altfel decat sa expunem opinii care ar fi mai buna.

Iti iei ca tinta un semestru de facultate. Obisnuita, nu online de un an jumate care e bullshit. Faci singur ce poti, ne tii la curent aici pe forum intr-un thread dedicat. Dupa 3 luni tragem linie.

6 Likes

O facultate in general da mai bine pentru HR. Ca e online ca nu e online, nu prea conteaza ca si fizic si online nu inveti mare meserie acolo(asta nu inseamna ca nu inveti nimic). Invatand singur e mai bine pt ca te lovesti singur de acele probleme pe care tot tu va trebui sa le rezolvi, un sistem educational iti pregateste de la bun inceput un set de probleme mai mult sau mai putin intalnite in viata reala, in schimb in practica de multe ori descoperi probleme mult mai grele decat ce iti ofera facultatea. Nu ezita sa pui intrebari si sa freci lumea la cap despre proiectele/problemele intampinate.

Poti sa incepi sa faci cate un proiect simplu, nu FB din prima ca dureaza mult si nici nu il duci la capat incat sa ai ceva sa oferi unui presupus client.

Nu te lasa descurajat din prisma faptului ca nu iti ies codurile html si css, par simple la inceput dar cu timpul realizezi ca mai bine inveti un limbaj de programare, baze de date sau poate ca iti doresti mai degraba sa mergi pe administrare. Important este sa incerci cate putin din toate sa ai o idee cam ce ai vrea de la viata.

Pe scurt recomand sa mergi cu ambele in paralel daca iti permite timpul, daca nu… doar sa inveti singur dar sa ai in vedere demonstrarea abilitatilor pe care le-ai invatat.

Faculatea e pentru prosti si tractoare… La fel ca munca… Mereu trebuie sa existe o scurtatura.
Bill Gates nu a terminat facultatea. Nici reptilianul de la Facebook. Toti oamenii de succes, milionari, nu au facultate. Daca sunt unii care au, probabil e facuta cum e la noi, mai o spaga mai ceva plagiat si a iesit diploma.
Harward si MIT sunt niste firme de le iau zeci de mii de dolari oamenilor de peste tot care se calca pe cap, intre ei, pentru care sa le de banii.
Un sistem defect…
Pfai, mi se umfla o vena la cap, cand ii aud pe toti aia care nu au fost instare sa faca o facultate ca facultatea e de kkt, ca nu te ajuta, ca … . La fel de frustrat sunt si de aia care “spune” ca oricine poate “sa faca programare”
Da, nu exista o facultate perfecta, dar credeti-ma pe cuvant ca este o diferenta urasa de nivel intre colegii au terminat automatica/ ceva facultate tehnica si colegii care au terminat sport/muzica/ geografie/arte … .
Da, toti sunt programatori.
… de fapt cred ca nu am inteles eu esenta. Facultatea nu te face programator. Programator e si ala care cu greu intelege sintaxa si poate sa scrie cod dar si ala care creaza frameworkuri pt altii si alte limbaje de programare, dar si cei intre.
Intrebarea corecta cred ca e: tu ce programator vrei sa fi?