Feedback portofoliu proiecte Java

Aș dori un feedback real din partea comunității cu privire la micul meu portofoliu de proiecte Java.


Mentionez ca invat Java de 4 luni, pe platforma hyperskill, https://hyperskill.org/join/4e04e415, neavand facultatea in domeniu.
Credeti ca sunt pe drumul cel bun? Mai e cale lunga pana a ma numi Junior Java Developer? :smiley:
Va multumesc anticipat!
1 Like

Cam da, proiectele cu skillshare, daca ai urmarit un tutorial nu ajuta, insa eu ti-as zice sa incerci sa te angajezi, daca stii bazele programarii si teoria, o sa iti fie foarte greu dar inveti foarte mult, nu se compara, pleci de la nevoie si trebuie sa gandesti tu.

1 Like

La o prima vedere
Esti pe drumul cel bun.Am vazu ca in unele proiecte, tot codul este intr-un singur fisier. Mai tarziu poti sa incerci sa il spargi in pachete, clase.

De asemenena, am vazut ca ai variabile denumite m, n, k. Da-le nume sugestive. Avand in vedere ca ai codul opensource, ar fi interesant ca si ceilalti sa intelega semnificqtia lor.

Idem si daca ai folosit un algoritm mai deosebit etc.

Poti sa incepi sa te uiti si pe partea de web. Spring, Spring boot sunt cele mai folosite, dar mai sunt si altele.

Si avand in vedere importanta unei comunitati,iti poti face un cont de Twitter si sa urmaresti lumea.
Poti sa incepi cu Victor Rentea, Vlad Mihalcea. Sunt 2 java champions din Romania.

Iti sugere sa iti depui si cv-uri la mai multe joburi. Fa-ti un profil se LinkedIn si aplica.

Si o alta chestie.
Poti sa incerci sa contribui la proiecte open source. Cei de la Code4Romania au un proiect pe java.

Spor!
:slight_smile:

3 Likes

Multumesc!! :smiley:

Ca o completare fara sa aiba legatura cu Java dar universal valabila, documenteaza bine tot ce faci si mai ales ce publici. De exemplu se obisnuieste sa se puna in radacina proiectului cateva elemente cum ar fi:

  • un README.md care contine o descriere cat mai clara a proiectului, ce face, eventual motivul realizarii daca este cazul, ce diferentiaza de altele similare, cum se ruleaza, specifica daca este un proiect de productie sau unul experimental, etc.
  • daca este o documentatie mai stufoasa un TOC si capitole, sau un README sumar si restul pe Github Wiki.
  • comentarii utile in cod inclusiv comentariu header in fisiere
  • licenta de folosire
  • daca intentionezi sa il mentii periodic fisier CHANGES cu istoricul actualizarilor (foloseste semantic versioning pentru asta), de asemenea foloseste sistemul de releases.
  • un fisier CONTRIBUTORS daca mai apar colaboratori
  • badgeuri pentru diverse statusuri

Toate aceste lucruri par banale dar conteaza pentru cineva interesat sa iti vada portofoliul de proiecte, stilul de lucru, vrea sa le ruleze si oricum pentru imaginea ta online.

LE: Avoid __ and !! …

2 Likes

Multumesc frumos! Voi tine cont. :slight_smile: