Fermieri români: Site-ul ANAF nu face față volumului de proceduri E-Transport

Sa-mi arate si mie cineva articole din presa dintr-o alta tara din UE (in afara de Bulgaria, si alte tari “asemanatoare”) unde s-a intamplat ceva asemenator.

Ce bataie de joc. Daca as fi paranoic as zice ca e intentionat facut asta pentru ca e foarte profitabil sa faci bisnita importand.

Dar nu o sa fiu paranoic si ma intreb cat de proasta poate fi implementarea software & hardware sa nu faca fata la un volum de date si de cereri mic totusi. Ce provocari tehnice concrete au de merge atat de prost?

Oare de la 1 ianuarie 2024 e-factura va face fata :scream:?
image

“aceste servere imense”…

2 Likes

La final ANAF e nerealist, doar producatorii mari si foarte mari vor alege sa faca lucrurile ‘legal’ (ca ei oricum au o armata de contabili/avocati si nu le pasa orice ar fi). E ridicol de complex orice implica ANAF, in multe cazuri mai bine platesti amenda. (doar ca multi au constiinta incarcata din acest motiv)

Eu m-am chinuit o zi si ceva cu o declaratie unica pentru cineva fiiindca e extrem de prost modul in care trebuie folosit Adobe Reader cu formularul creat de ANAF (dupa semnarea digitala e aproape random daca semnatura e valida sau nu) sau validarea documentului are ceva bug. Erori detaliate la incarcare oricum nu primesti. Nu vreau sa stiu cat de complexa e implementarea e-factura sau e-transport…

De mult timp ar trebui eliminat Adobe Reader din software-ul ANAF, daca ii dai cuiva din gen Z sa completeze un formular de genul, daca nu poate pe telefon mai bine se muta din tara. Oricine fara o facultate in informatica/contabilitate se va uita ca vitelul la poarta noua. Exista un document lung destul de neclar (daca stii sa citesti ceva pas cu pas), dar nimeni nu iti va arata cum se face in afara unor video-uri de la avocati random pe youtube. Probabil vreo 5-10% din populatia tarii stie sa depuna o declaratia unica in format digital. (care oricum se schimba major aproape anual de nu mai stii ce trebuie facut)

Daca te uiti pe youtube la ce video-uri sunt incarcate de ANAF te doar capul.

P.S. Agricultura din Romania e pe moarte de mult timp, e distrusa in mod voit de politic de vreo 30 de ani. Faptul ca serverele nu rezista e o problema foarte mica pentru ei.

Intr-o romanie normala un PFA/SRL ar trebui sa dureze maxim 10 minute online, o declaratie unica 5 minute, o declaratie unica pentru dividende din actiuni/dividende ar putea fi precompletata de ANAF fiindca oricum au toate datele deja de la brokeri/firme… La PFA m-am uitat cu cineva 2 zile lung si in lat pe internet cum alegi ca PFA-ul sa fie pe norma sau real si cum se face contabilitatea in sistem real, like WTF, ar trebui sa fie informatie publica. Nici acum nu inteleg formularul de vector fiscal, iar daca l-ai depus gresit trebuie sa inchizi PFA-ul si sa faci altul.
Semnatura digitala ar putea fi inlocuita cu un cod SMS trimis de ANAF si introdus pentru a semna, dar e uriasa incompetenta si indiferenta…

Facturile sunt complexe, dar nu e ca si cum echipa care implementeaza nu poate sa faca load testing si sa cumpere serverele. Niste fermieri trebuie sa vina si cu ideea unui UIT optimistic ca sa nu se blocheze transporturile.

1 Like

“I want you to think about there’s a person somewhere in a checkout line and this person has their kids with them and right now at this very moment they’re trying to buy their groceries and today as they swipe their card they’re not able to buy food because the system that you’re working on right now is down and whenever you get it back up they’ll be able to buy it”

Sunt convins ca asa e mentalitatea si la functionarea cardului de sanatate sau la sistemul fermierilor romani

1 Like