Folosiți debugger? (dacă nu, ar trebui)

Folosesc ocazional pentru debugging și-mi face viața mai ușoară.

Am început cu debuggerul din Turbo Pascal în liceu, apoi m-am mutat pe web (PHP și JS) și n-am mai folosit multă vreme. În mare parte că nu era suportat de editor (PN2) sau n-am reușit niciodată să-l configurez (Komodo Edit). Când mi-am schimbat jobul în 2012 am început să folosesc PhpStorm și brusc xdebug-ul mergea aproape out-of-the-box. De atunci îl am tot timpul setat aproape, dar îl folosesc destul de rar când nu reușesc să-i dau de cap altfel. Când lucrez în Java e un must, mai ales când lucrez pe codul altora, mă ajută să mă prind mai repede de ce se întâmplă pe acolo.


PS: Derick Rethans, cel care menține xdebug se plânge că îi este greu să se mai ocupe de proiect dat fiind că nivelul de sponsorizări e la 34% din ce și-ar dori. Dacă folosiți xdebug, luați în considerare să-l sponsorizați. Eu fac asta deși abia mă mai ating de PHP în ziua de azi. Mi-ar părea rău să dispară. Derick este foarte activ în comunitatea PHP. Ocazional face podcasturi și este contributor activ la proiectul PHP (este code owner pe modul de date)

4 Likes