Form generators

Hai sa mutam aici discutia de aici, ca sa ramana threadul ala pentru rezolvarea problemei omului.

Deci se da asa. @cristianciofu are in DB niste valori, trei mai exact. Si vrea sa le tranteasca intr-un formular ca input-uri radio, iar unul din ele sa fie selectat default. Pretty basic, right? Va dau cateva citate din topicul respectiv:

E, si acum intrebarile pe care ar trebui sa ni le punem toti. Cum am ajuns bai nene in situatia asta, ca programatori, sa ne cauzam singuri atatea batai de cap? Suntem masochisti? Ne place complexitatea de dragul complexitatii? Daca nu facem lucrurile cat mai complexe posibil ne simtim inferiori in vreun fel fata de ceilalti programatori? Ni se pare ca lucram la lucruri prea triviale?

In aceeasi idee: You have ruined JavaScript.

1 Like

Sa stii ca e cam asa.

Ne place sa complicam lucrurile rau de tot zicand ca e mai simplu asa. Dar nu mereu e asa. La solutii complicate apar si probleme total tampite :slight_smile:

hai sa n-o dam in extreme. eu prefer sa le folosesc daca-i nevoie de formulare simple.
prefer un $form->input(‘camp’, $optiuni) decat sa scriu un card de text si sa-l repet de n ori. dar daca formularul e mai complicat atunci prefer sa fac manual

Am urat cu multa pasiune form builders (ca si Doctrine), dupa care am incercat sa le folosesc si m-am lovit de fel si fel de probleme, am strans din dinti si intr-un final am reusit sa inteleg logica din spatele componentei de Form din Symfony si acum nu mi se mai pare cine stie ce (am reusit sa fac construiesc niste formulare destul de imbarligate, pe mai multi pasi, cu campuri dinamice, in functie de valori aveai inainte, fun stuff).
Nu e dracul chiar atat de negru.

Problema eu o vad la documentatie care acopera de obicei exemple simple.
De multe ori pentru a intelege ce se intampla trebuie sa te uiti in codul sursa ceea ce nu e prea ok.
Poate daca erau de acord cu comentarii pe pagina de documentatie era mai bine.

1 Like

Si care e logica? Ca scrii mai putin cod?