Framework-uri de joaca pentru proiecte personale

Ma gandeam zilele astea sa fac un day to day activity tracker.

Avand in vedere myltitudinea de optiuni va intreb pe voi pentru un web app de dragul programarii. Vorbim de un restapi pentru backend. Angular 11 cu Angular Material pentru UI. RXJS state management. Va prezint la ce m-am gandit. PWA sa fie mobile friendly.

C# .net core
Java Spring Boot
ExpressJs cu node
NestJs pentru ca typescript

Voi ce ati Alege pentru Backend si de ce? Daca aveti si alte recomandari astept cu drag.

Oricare dintre ele. Si eventual cu care esti mai obisnuit.

Eu lucrez la un mic proiect personal cu Quarkus.

Un al lucru pe care ai putea sa il faci, dar poate mai tarziu, este sa le incerci pe toate si sa vezi ce asemanari sunt intre ele, deosebiri etc.

Care e de fapt obiectivul? Vrei sa inveti o tehnologie? Vrei sa faci un prototip de produs? Ca nu-i tot una.

Eu as alege C#/.NET sau Java Spring in funcție de cel pe care îl cunoști mai bine. Deployul e destul de simplu, comunitate solida, chestiile complicate care trebuiesc făcute în backend mi se pare ca le scrii mult mai ușor în cele 2 decât în js/ts. ORM-uri mature (Entity Framework sau NHibernate), asta dacă nu ești un fanatic al sql-ului (am văzut pe linkedin mulți hateri ai orm-urilor, dar probabil sunt subiectivi din cauza ca sql developeri)

Cu Net, mi se pare cel mai mișto deploy pe un server IIS pentru ca îl poți face automat din Visual Studio (am rămas la varianta când nu era cross platform, acum cred ca buildul vine cu un server iis propriu pentru a rula pe orice OS)

2 Likes

Pt. node ca framework HTTP recomand Fastify, face parte din OpenJS Foundation.
Dezvoltat de Matteo Collina, Node.js TSC member.

E de dragul de a invata ceva. Also ca si db as vrea sa fie ceva postgres nu vad de ce mi-ar trebui altceva.

Pentru ca asta stiu mai bine si imi place mai mult :slight_smile:
Foloseste si tu ce stii mai bine si iti place mai mult.

Poti folosi typescript si in node in combinatia de mai sus.

Go si scapi de toata stiva de mai sus inclusiv de serverul web. :sunglasses:

1 Like

+1 pentru go cu standard library