Frameworks don't make much sense

If you wait too long between updates, frameworks have changed dramatically, and you have to spend days adjusting your code and learning the new interfaces. You don’t need all the extra functionality the framework developers added. Most likely you don’t need anything at all from the new version.

Chestia de mai sus mi se pare un argument foarte bun. De ce ar trebui să reiei o aplicație doar pentru a o aduce up to date? Adică ok, ai o aplicație scrisă în Laravel 3 (sau Rails 1.x) iar clientul vine și îți zice: hei, uite, avem nevoie de asta (unde asta este ceva adus ori de un update al framework-ului ori de un pachet ce necesită o versiune mai nouă a framework-ului). Cum procedezi? Reinventezi roata special pentru client? Faci update la FW? Dacă da, cine plătește?

2 Likes

Sunt niste intrebari foarte bune intr-adevar, problema cred ca poate fi atunci cand versiunile mai noi de FW aduc imbunatatiri dpdv al securitatii, caz in care vei fi obligat-fortat sa faci upgrade-ul. Daca adauga doar functionalitati noi de care nu ai nevoie, nu cred ca te afecteaza cu ceva si nici nu va fi nevoie de upgrade. Am observat ca nu prea se poarta LTS (Long Term Support) in lumea framework-urilor (desi unele nu au probleme intre versiuni majore, dar pot avea pe viitor, cum ti-e norocul :slight_smile: ).

In teorie, da, faci update la framework pe cheltuiala ta, nu cred ca ai cum/trebuie sa-i explici clientului ca noua versiune introduce functiile A, B si C si repara bugurile X, Y si Z.

Nu am mai lucrat cu clienti de mult, asa ca s-ar putea sa vorbesc aiurea totusi.

Yup. Si are legatura cu ce vreau sa fac aici Aveți vreun proiect PHP (open source) mai vechi pe care îl vreți actualizat?
In principiu sunt de parere ca NU ar mai trebui sa folosesti frameworks ci doar prefabricate dedicate

2 Likes

"Frameworks are about encapsulation, but not for abstractions"

1 Like