Frameworkuri preferate

ce frameworkuri folositi pe php/js?

Laravel acum, mentin ceva proiecte pe CodeIgniter pe care le-am facut in trecut si incerc sa invat Symfony.

de laravel tot imi propun si eu sa ma apuc. din pacate n-am prins nici un proiect pe asta. pare dragut din documenmtatie

@alescx, daca ti se pare laravel dragut din documentatie stai sa vezi pe laracasts.com

Imi place laravel, dar folosesc foarte mult framework propriu.

2 Likes

La munca ma joc cu Copix (un framework francez destul de vechiut, dar destul de ok facut) si cu Symfony 2.

M-am mai jucat cu Silex (micro-framework) si cu home-made-framework.

Acum ma tot bate gandul sa arunc un ochi pe Laravel pentru ca am auzit doar de bine. La nivel de JS ma tot chinui sa ma apuc sa imi bag putin nasul in Angular.

Laravel mi-e cel “de suflet”. Insa de curand am inceput cu Symfony si e interesant si el.
Iar daca as avea mai mult timp si nu as fi bolnav (sufar de o boala grava in stadiu avansat - lene) m-as uita peste Phalcon, pare foarte interesant si e laudat ca fiind extrem de rapid.

angularul o sa-i iubrasti. e misto, iti usureaza munca. pana incep sa te enerveze limitarile.

1 Like

Pentru PHP folosesc Zend Framework 2.
Pentru JS, am folosit un pic cu Backbone (desi nu cred ca este chiar un framework).

Zend Framework 1 (2.x nu prea ma incanta). Dar m-ar tenta sa incerc si Laravel pentru ca documentatia mi s-a parut mai mult decat OK.

  1. Care e cel mai cerut framework?

In mediul enterprise, in general Symfony.

Am trecut prin framework propriu, CodeIgniter si momentan Laravel in aceasta ordine. Recomand Laravel

In JavaScript Angular / Ember as folosi numai daca as face single page app, momentan folosesc Backbone. Are dreptate @ant ca nu este framework dar tocmai de asta imi place.

In NodeJS folosesc ExpressJS.

I moved 3 posts to an existing topic: Resurse : Laravel

Discuțiile despre Laravel s-au mutat aici:

http://devforum.ro/t/resurse-laravel/180

Ca idee … nu-mi plac deloc framework-urile insa un micro-framework interesant pentru dezvoltare de aplicatii RESTful este Flight

Acum Symfony, iar in trecut Phalcon 1.2, ZF1, F3 & CodeIgniter … si bineinteles ceva custom facut de mine pentru mine :slight_smile:

Iar pe partea frontend, jQuery, Backbone.js, Require.js

@oriceon Ma asteptam la ceva mai mult de la un developer care a facut un curs de php foarte popular la vremea lui, sincer.
Cum adica

nu-mi plac deloc framework-urile

?

Mi se pare o afirmatie deloc potrivita pentru un loc de discutie intre developeri. E mai bine sa reinventam roti? Sa facem totul “pe genunchi”, fara teste, fara nimic?

Urat…

E amuzanta asta cu framework propriu. Faptul ca ai adunat 3librarii mu inseamna ca ai un framework

3 Likes

Folosesc doar CakePHP momentan dar as incerca si phalcon cand scap si eu de boala aia lene :wink:

E, acum nu trebuie sa ma tragi la răspundere pentru faptul ca pur și simplu NU ÎMI PLAC, nu ca nu sunt utile ci pur și simplu nu lucrez în / cu fw! Cred ca am dreptul sa fac ce vreau…