Freelance SAP MM?

Buna.
Dupa 8 ani de End User pe Sap Gui si Ariba, preponderent pe Procurement si Finance, am schimbat perspectiva si am intrat de cateva luni pe consultanta Sap MM la una din cele mai mari multinationale din industrie. Urmeaza sa mi iau certificarea pe SAP MM si apoi pe FI si pe termen lung as vrea si pe implementare S4 Hana. Sunt multumita de companie,am parte de tot trainingul din lume si toate resursele pentru a ma mentine updated in industrie. Caut totusi cu pasi mici si timizi, sa intru si pe freelance initial ca side gig. Vorbesc germana si italiana pe langa engleza ce a de toate zilele dar efectiv nu prea stiu de unde sa o apuc. Am consumat materiale de pe net dar am inca nelamuriri daca este recomandabil un Pfa sau un SRL, cum sa gasesc clienti si proiecte, cum sa iau legatura cu firme intermediare sau daca este recomandabil sa apelez la ei…sau nu! Nu stiu cum sa mi calculez un tarif ofertant tinand cont ca am o experienta dar nu e toata pe consultanta…sa stau pana iau certificarea sau sa ma arunc asa inainte? Inteleg ca nu toti consultantii de pe piata o au…eu totusi doresc sa o iau.

As aprecia orice recomandare, sfat, indrumare pe topicul acesta.
Multumesc

SRL, un profil strong de Linkedin, conexiuni cu clientii cu care ai mai lucrat, colegi, fosti colegi.

1 Like

SAP HANA nu stiu daca merge ca si freelacing/ocazional, cel putin nu direct la clienti final ci la vreun implementator, cine isi permite HANA sunt firme relativ mari si au nevoie de echipa de implementare pe masura.