Funny dev related stuff - the chill corner 😂

Asta e, nu le poți câștiga pe toate.

https://twitter.com/apf/status/1537046967393591297?s=21&t=Dzpf6oZg3BRvt7L3jpLMsA

1 Like

Wirth’s law - Wikipedia

2 Likes

Cred ca asa construiesc si pakistanezii aia stadioanele prin Qatar pentru cupa mondiala.

More than 6,500 migrant workers from India, Pakistan, Nepal, Bangladesh and Sri Lanka have died in Qatar since it won the right to host the World Cup 10 years ago, the Guardian can reveal.


:grinning:

2 Likes

Când mă gândesc că am făcut o aplicație (acum mulți ani) cu jQuery care cu Vue/React mi-ar fi luat 1 săptămâna practic.

Atâtea callbacks și click handlers și event handlers aveam acolo că îmi era efectiv frică să modific ceva…

jQuery era utilizat la mici componente precum acordeoane, galerii, calculatoare, ceva interactivitate si logica simpla. Chiar daca poti lua date destul de simplu cu el si e chiar foarte rapid acum fiindca e mult mai rapida modificarea directa a DOM-ului ramane problema cu mententanta acelui cod. Majoritatea solutiilor sunt script-uri care fac ceva pe un anumit selector care trebuie sa aiba o anumita structura.

De aici putem lua concluzia si mai amuzanta ca 70% din site-uri in 2022 sunt greu de intretinut/actualizat. De aplicatii sa nici nu vorbim, o aplicatie mai serioasa cu jQuery e cancer.

eu am inceput sa prefer js pur :slight_smile:

bine, nu ca as avea nevoie de cine stie ce

1 Like

Teme WordPress.
Ce alte framework-uri se mai folosesc la CMS sau bloguri?

FML. Cand flag-ul debug=true ramane in productie si rupe production build-ul. As rade dar…
Deci un debugging flag care cauzeaza un bug. Oh, the irony.
(flag-ul folosea un local path care evident nu era disponibil pe sistemele altora :facepalm:).

2 Likes

1 Like

E haos in datele mele :))

1 Like

Apropos de constructia Empire State Building

2 Likes

Pentru ca au plecat editorii video din Rusia, se recurge la efecte speciale clasice.

2 Likes

1 Like