Generare AWB in EMAG MKP prin API

Salutare,

Am o nelamurire in legatura cu generarea de AWB si nici nu gasesc in documentatie vreo explicatie. Problema e in felul urmator: in functie de tipul de client(genius) si bineinteles eligibilitatea produsului, pot exista 3 variante:

  1. Livrare prin curier - sameday
  2. Livrare la locker - sameday
  3. Livrare prin curier - non-sameday(DPD)

Intrebarea mea ar fi: cum diferentiez acest lucru ca sa pot genera corect AWB-ul? Sau identifica EMAG direct aceste aspecte?

Pentru generare vad asa:
order_id - comanda
sender & receiver array - datele de contact
locker_id - cel din comanda(dar nu inteleg de ce ar fi optional). Inteleg ca-l iau ei by default pe cel din comanda, iar daca trimit eu alta valoare se trimite in alt locker?
is_oversize - mandatory, o sa fie 0
envelope_number sau parcel_number - unu va fi 1 celalalt 0
cod - in cazul de cod
courier_account_id - optional, daca nu se trimite se ia default account-ul

Din orders pot afla daca are locker-id. Daca are, clar vorbim de sameday. Dar daca nu are, de unde stiu daca este client genius si trimit sameday sau nu?

Aveti cumva vreun exemplu de call de generare si ce logica aplicati in spate pentru a genera corect? Asta daca nu cumva se intampla ce am mentionat mai sus - pe baza genius/non genius aleg ei curierul daca nu trimit eu courier_account_id.

Multumesc anticipat baieti!!!

1 Like

Am rezolvat. In functie de ce setare default ai se alege curierul, iar locker il iau din citirea de comanda si-l dau din nou si este in regula. Diferenta de genius/non genius vad ca o fac ei deja, desi as putea sa ma folosesc de variabila emag_club la nivel de user.

Se poate inchide

1 Like