Golire Input VUE

Am un tabel de unde selectez niste iteme in vue, cand am selectat itemul X se “umple” 2 tabele cu datele item-ului selectat, e totul ok.
Cand deselectez item-ul selectat, vreau sa golesc input-urile, ele se golesc, totul e ok, insa in log primesc un warn…
Warn: [Vue warn]: Invalid prop: type check failed for prop “model”. Expected Object, got String with value “”.
Input-urile:

<el-form :model="form" :rules="rules" ref="account" label-position="top" :status-icon="true" :inline-message="true">
    <div class="row">
        <div class="col-sm-6">
            <div class="form-group">
                <el-form-item label="Subiect" prop="subject" :error="validationErrors.get('subject')">
                    <el-input v-model="form.subject" placeholder="Introduceti subiectul mailului" clearable
                          type="text" maxlength="40" show-word-limit></el-input>
                </el-form-item>
            </div>
        </div>
    </div>
    <div class="row">
        <div class="col-sm-6">
            <div class="form-group required">
                <el-form-item label="Mesaj (HTML)" prop="html_template" :error="validationErrors.get('html_template')">
                    <el-input v-model="form.html_template" placeholder="Introduceti mesajul mailului" clearable
                              type="textarea" :rows="6" show-word-limit></el-input>
                </el-form-item>
            </div>
        </div>
    </div>
</el-form>

La stergere (chiar functioneaza, dar primesc acel warn) folosesc:

this.form = '';

Nu înțeleg de ce nu citești documentația chestorilor care le folosești?

Eroarea este clară, tu setezi un string gol, pe când componenta vrea un obiect.

Uită-te cum arată obiectul inițial când e gol, poate că trebuie să pui null, și nu un string.

Am incercat, si tot nu functioneaza.
Dupa imi spune in warn ca form e null.

(update)
Rezolvat!
Rezolvare: this.form = {};

Păi eu de asta ziceam să citești documentația să vezi ce așteaptă să fie acel obiect.
La null am presupus, am zis să încerci doar, dar răspunsul e în documentație.

Sau folosești Vue Dev Tools și te uiți cum arată prop-ul când e gol câmpul, și folosești aceeași valoare.

1 Like