Google I/O 2024: An I/O for a new generation

Un rezumat la Google I/O 2024 din seara asta, exista o oarecare concurenta intre companii, Claude a fost lansat pentru utilizatori din Europa, ChatGPT 4 e disponibil cu limita pentru utilizatori free, si permite upload de fisiere, fiecare AI incearca sa acopere o gama cat mai mare de nevoi.

MS Build e saptamana viitoare, ma astept la o integrare mai buna a ChatGPT pe Windows, Open AI a lansat o aplicatie pentru Mac OS, probabil pe Windows a vrut sa dea posibilitatea Microsoft sa faca asta.

Buzzwords :slight_smile:

O fi și buzzwords, dar au avut și demo-uri, video-uri interesante, unele demo-uri, video-uri se regăsesc în link.

Eu din ce am observat Google Search e un dezastru.

Trebuie sa caut 5 minute butonul de maps, nu exista, trebuie sa deschid maps ca sa caut review-urile de pe Google. (pe telefon)
Iar acum permit tot felul de site-uri fantoma cu reclame la review-uri pe langa Google Reviews.
Bard a functionat chiar bine o perioada, dar limitat, trebuie sa stii ce sa ii ceri.

2 Likes

Din ce am am vazut la Google I\O, Google o sa integreze AI in Google Search, Gmail, Google Docs, Android, unele integrari venind in urmatoarele luni.

Motorul de cautare Bing, concurentul lui Google Search, integreaza deja AI Chat GPT 4, dar din prezentare ma astept ca Google Search sa vina cu o mai buna integrare AI, Google avand destule resurse umane si financiare, intre cele doua motoare de cautare existand o concurenta directa.