Grup dezvoltatori - proiect profesional de impact: condiții

Stii cum e cu statisticile, arata ce vor si pot autorii lor. Imi aduc aminte de o statistica de acum cativa ani cum ca romanii se spala cel mai rar pe dinti (ceea ce poate fi adevarat) demonstrata insa prin vanzarea anuala de ata dentara. Cand acea ata este importata si costa ca 4 paini, e greu sa faci vanzare in RO, iar statisticile vor arata mult mai avantajos pentur Germania, de ex, unde costa cat o felie de paine (raportat la puterea de cumparare a populatiei).
Am vazut mai sus statistica cu “contributori github” si apar doar 2 din RO, probabil dupa numarul de urmaritori. E fix nimic, cand programatorii mai dezghetati sunt vanati de firmele din strainatate si pleaca cu prima ocazie. Am putea lua asa si dupa numarul de capsunari sau betonisti si o sa constatam ca la noi nu se face agricultura sau constructii. Nu pun botul nici la ziaristi cu suprematia noastra in olimpiadele de informatica, dar nici nu cred in articole care arata un lucru evident: unde-s bani e si forta de munca.

Eu zic de studiu, de research. Nu te invata nimeni cum sa cauti, sa cercetezi, sa fii curios. Bazele inovatiei adica.

Chestiile alea de-acolo nu-s semnificative, sunt doar jucarii.

Pentru cele semnificative dezvoltarea poate dura ani de zile (echipe intregi) sau chiar zeci de ani de zile.

Cand am implementat de exemplu asta: aromanro/KKR: Korringa-Kohn-Rostoker (multiple scattering theory/Green’s function method) band structure calculation (github.com) am cautat un proiect similar pe GitHub. N-am gasit unul facut la nivelul asta abordabil (sau ‘abordabil’, depinde de perspectiva), dar normal ca am gasit cateva serioase care folosesc metoda (impreuna cu multe alte lucruri).
Unul dintre ele este Must, si acolo gasesti asa ceva:
Must Wiki · mstsuite/MuST Wiki (github.com)

Acum colaboreaza pe proiect echipe din cateva locuri, inclusiv una din Germania si acolo am dat peste unul care mi-a fost profesor (e chiar trecut la colaboratori)… o treaba semnificativa, omul e in Germania, nu mai e in Romania (well, si de-aia Romania nu e ca in hype).

Cat despre domeniul de nisa, e mai vast decat ar crede unii Computational science - Wikipedia, dar e adevarat ca e minuscul in Romania si India si foarte probabil si in toata Africa. Un alt motiv pentru care romanii nu sunt ca in hype.

Cat am lucrat in RO, am lucrat doar in companii de “consultanta”, mai exact outsourcing - faceam proiecte pentru clienti externi. Plus inca un job pentru o companie daneza care deschisese birou in Buc pentru a scadea costurile. Asta era pana in 2014, inteleg ca acum au mai aparut companii de produs.
Dupa ce am plecat in DE, am inteles importanta de a avea companii de produs care au HQ-ul in orasul respectiv: cele mai multe angajari se fac acolo, se contribuie la ecosistemul local, deciziile se iau acolo, cele mai misto chestii se intamplau acolo etc.

E bine ca avem companii mari care deschid birouri in RO, dar o fac pentru costuri mai mici si “ceva” talent local. Pentru ca pot reloca foarte usor angajati, cu mai putine batai de cap decat sa intretina un birou si in RO. Dar cand avantajele astea o sa dispara (costuri mici), firmele se vor muta catre urmatoarea destinatie mai ieftina. Am patit-o deja de doua ori cand lucram la firma de consultanta in DE sa mi se mute proiectul spre destinatii mai ieftine.

Nu e doar asta. Unele firme de exemplu vor sa aibă acoperire pe fusul orar astfel încât sa nu trebuie sa munceasca nimeni noaptea, asa ca or sa vrea pe cineva în zona.
Bine poate sa fie și Serbia, Bulgaria etc.

1 Like

Mi se pare discrepanta f mare intre UiPath si restul :slight_smile:

Bine, nici la portofoliu de clienti, investitori nu se compara.

1 Like

Pe langa problema banilor usor de obtinut la ei, si mai greu la noi, noi, romanii sau est-europenii avem rezerve si handicapuri in a face lucruri impreuna cu altii vs a le face separat, individual, si aici ma includ si pe mine, am la randul meu multe pacate in directia asta. Suntem prea individualisti in timp ce americanii se asociaza in doi timp si trei miscari si prefera un asociat destept unui investitor. La asta se mai adauga si alte ingrediente, e si un pesimism nativ(naiv:? :stuck_out_tongue:) + o lipsa de incredere la mijloc si o teama de a pierde pariul cu problemele pe care vrei sa le rezolvi, plus o frica de a-ti expune problemele, de a recunoaste ca le ai.

In timp ce americanii, optimisti, pozitivi, constructivi si gregari, cand sunt pasionati de startups pai merg in SF pentru a vorbi despre asta si in vis, cu toata deschiderea, despre tot ce fac in startupul lor si despre orice probleme au. La noi nu exista asemenea comunitati sau daca sunt, sunt mici precum prezenta.

Si ca sa sparg gheata in directia asta, eu sunt oricand dispus la a contribui part-time cu timpul meu la un proiect cu potential in care sa-mi pot pune alaturi de altii experienta si skill-urile pe zona de date (analiza de date, data engineering, data science, machine learning) si de management, iar daca incepe sa mearga in directia buna, si mai mult. Ca si conditii, ar trebui sa mi se para suficient de mare potentialul, adica as alege ceva clar international/global, cu o piata potentiala cat mai mare sau cat mai atractiva din diverse pdv si ar trebui sa mi se para si realizabil proiectul intr-un orizont de timp decent. Restul sunt detalii.

Iar daca vreti doar un sfat/o parere, ala e gratis, ajut cu placere la randul meu, precum si tot restul lumii bune de pe aici, pe oricine ar putea avea nevoie, ori aici pe forum ori in privat, de aia am si intrat aici pe forum.

7 Likes