Hackathon-ul 24H-CodING din noiembrie

Anunțul este aici, rant-ul e aici.

În particular aici, ING va pune la dispoziție un așa numit Common API cu care veți putea accesa o variantă de test a bazelor de date cu clienți, fonduri și transferuri, ca să puteți dezvolta aplicații la obiect pentru domeniul bancar.

Eu sper ca din toată povestea asta să iasă un API public, chiar și read only…

Înscrierile se fac pe site-ul 24hcoding.com până la data de 28 octombrie. Vă puteți înscrie ca echipă (6 până la 12 membri) sau individual și veți putea ulterior să formați echipe alături de alții înscriși acolo.

1 Like

esti proprietar pe cod, nu e musai sa vinzi nimic ING-ului dupa asta. scrie in reguli.

Foarte de acord cu rant-ul.
Ei nu cauta doar cod, ci si idei, care e posibil sa apara in acel setup. Pot oricand sa rescrie o idee pe care nu sunt in stare s-o produca ei.

In alta ordine de idei merita felicitati pt abordarea de marketing, se va genera buzz si vor castiga la capitolul vizibilitate.

2 Likes

Au avut nevoie de vreo doi ani să implementeze posibilitatea de a face paste la IBAN (și l-au implementat prost/neintuitiv).

Le-am raportat acum vreo patru ani un glitch vizual (un buton aliniat aiurea). Ia ghicește dacă a fost rezolvat!

Le-am mai raportat acum vreo doi ani că nu poți face o plată dacă numele are diacritice. Aparent programatorii lor nu pot face un str_replace…

Mă îndoiesc profund că ING va implementa vreo idee găsită în vreun hackaton.

3 Likes

Pe bune, se poate face copy/paste la tot IBAN-ul, cum ?
Ca sa copiez un IBAN faceam copy/paste de trei ori, la RO, cod banca, numar cont.

Eu mi-am facut contul de firma la ei acum cativa ani, si am reusit cu greu iarna trecuta sa il inchid. ING Romania e in fapt o suma de franșize, nu o suma de angajati ai aceleiasi companii. Asa imi explic eu comportamentul lor diferit de la agentie la agentie, si mai ales tratarea neuniforma a situatiilor.

Nu vreau sa fac reclama, dar am gasit Garanti ca fiind mult mai serioasa si cu comisioane mai mici raportat la ce am eu nevoie. I-am testat ca PFA, ulterior am mutat si SRLul la ei.

1 Like

Știam de treaba asta, dar în ~8 ani de ING a fost nevoie să ajung de vreo trei-patru ori la vreun ghișeu, deci nu-i bai.

Si un “rant” la “rant”…
Ideile sunt benefice pt toata lumea prin simpla lor natura. O idee buna e rezultatul rafinarii unei idei proaste.
Niciodata nu tine ideile in tine. Iti constipa mintea.

3 Likes