Hardware Reviews & Specs Comparison Table

Având în vedere că toți adevărații geeks eminenți ai domeniului, sunt expuși la iminența valului de oferte/reduceri, la produse hardware - mai mult sau mai puțin cu ghilimelele de rigoare - din următoarea perioadă, vin cu o recomandare potențial utilă, pentru a preveni eventuale decizii pripite.

Pentru momentele în care, datoriată isteriei, persistența puținelor reducerilor adevărate se rezumă la câteva secunde, iar - ca urmare - timpul nu permite parcurgerea recenzilor amănunțite pentru acel produs, există o alternativă rapidă utilizând tabelele de comparație, de pe varianta electronică a revistei CHIP, din Germania.

Un prim exemplu - trecut prin translate-ul din Chrome - cu clasamentul SSD-urilor M.2/PCIe:

Pe lângă faptul că tabelul se poate ordona după fiecare coloană, în partea de sus există opțiuni suplimentare, precum filtrare preț, sau precum personalizarea ponderilor caracteristicilor (încadrat cu dreptunghi roșu), care compun nota finală, astfel eliminându-se subiectivitatea presetărilor redacție.

Deși deseori, în anumite tabele, lipsesc produse larg răspândite/importante, acest minus este contrabalansat de faptul că toate recenziile (care pot fi accesate în detaliu în coloana a 4-a) provin din aceeași sursă, unde sunt folosite aceleași metode de evaluare și, astfel, sunt direct comparabile.


Ca idee, există foarte multe astfel de tabele (precum se poate vedea în preview-ul de mai jos), iar pentru o listă completă se poate accesa următorul link (lista se găsește imediat sub primul video).

Nu pot nega că ar exista și site-uri cu recenzii mult mai bune/detaliate/pertinente, dar pentru o achiziție rapidă, care să fie good enough, cred că este o alternativă foarte potrivită (eu cel puțin nu am găsit ceva mai potrivit/eficient pentru acest scenariu).

Pot confirma că am folosit aceste tabele, când trebuia să cumpăr ceva rapid și/sau nu aveam timp să caut recenzii (mai) pertinente și nu am avut niciodată surpriza unui produs prost, iar - de asemenea - pot confirma că majoritatea produselor se regăsesc și pe piață din România.

3 Likes