Has Javascript Fatigue went away?

The Most Loved Web Framework for Developers in 2021 Is Svelte: Report | ITPro Today: IT News, How-Tos, Trends, Case Studies, Career Tips, More

Pai eu nu faceam un argument pro sau contra lui, spuneam doar ca in schema mare, e inca un framework foarte nou si emergent, si ca market share inca e mult sub Angular.

Iarasi mai vorbeam de maturitatea unui framework si al ecosistemului, eu unul, chiar daca o fi cel mai loved momentan Svelte, daca am de ales pe un proiect nou ce framework vom folosi, as prefera sa aleg ceva care cred ca e o sansa buna sa mai fie folosit si peste 5 ani (deci probabil pe FE, as exclude orice in afara de React, Angular si Vue).

Fiindca apoi trebuie sa gasesti colegi care sunt willing sa lucreze cu tehnologia respectiva, si risti sa ramai cu ceva nisat la care 60-80% din candidati din start nu vor sa lucreze. Incearca sa angajezi azi oameni pe proiecte cu Dojo, Ext.js sau Backbone, vezi cati sunt dispusi sa-l preia.

Inteleg ce spui, dar e o diferenta mare intre ceva care este emergent si ceva care are market share ok dar tractiune tinde spre 0 momentan (ma refer la Angular). React si Vue sunt cele mai safe optiuni, dar ma indoiesc ca Angular mai e inca atat de popular. Sigur, sunt o tona de proiecte si companii care cauta pe asa ceva, insa eu personal m-as feri de Angular ca de Backbone sau Dojo in momentul asta.