Holy War: Linux vs Windows

Faci un fișier numit .htaccess. (punct la început, punct la sfârșit). Printr-o magie îl salvează bine :smiley:

Nu mă înțelege greșit, nu am zis că manualul e o problemă. Ce e problemă însă faptul că ești nevoit să citești manual pentru lucruri mai mult sau mai puțin banale ce s-ar putea să-ți mai folosească peste câțiva ani.


Vorbind strict din punctul meu de vedere, iată aplicații ce lipsesc/sunt ciuntite rău pe Linux (și iată cum am transformat discuția într-un Win Vs Linux):

  • YNAB (da, au variantă web, dar nu vreau să plătesc 5$/lună după ce am cumpărat licență. Nu, GnuCash nu e o alternativă.)
  • iTunes (da, este o mizerie de aplicație, dar e singura cu care pot sincroniza cât de cât decent un iPhone și un iPad).
  • Suita Adobe. Folosesc frecvent Ligthroom și Photoshop, ocazional Illustrator. Nu, Gimp nu e alternativă la PS. Și nici Inkscape la Illustrator :slight_smile:
  • Outlook - chiar dacă ți se pare o porcărie, mie mi se pare cel mai tare client de mail, organizator de task-uri și calendar. Thunderbird e o glumă proastă, oricâte extensii ai pune.
  • Skype e ciung;
  • Slack e ciung;
  • OneDrive/SkyDrive (sau cum s-o mai numi acum) nu există.

Referitor la hardware-ul meu:

  • Driverele nvidia sunt… precare;
  • Funcționarea trackpad-ului nu e chiar predictibilă;
  • Bateria se încarcă foarte, foarte haotic: uneori se încarcă bine, alteori nu. Azi, de ex. a stat toată ziua la încărcat doar pentru a se opri după vreo cinci secunde…

Problema cu folositul în paralel este că e dificil să sincronizezi lucruri. De exemplu, Chrome sincronizează extensiile dar nu și setările acestora. Nu pot sincroniza fișiere altfel decât prin dropbox sau Git. Etc etc.

2 Likes