How to negotiate continuing to work remotely?

Atata timp cat firmele o sa aiba angajati care se apleaca cand vine ordinu de intoarcere la birou nu o sa se schimbe nimic.

Daca apare un exod de la firmele care te obliga sa iti pierzi o portiune din viata in trafic doar ca sa iti poata vedea ceva idiot de la management ecranu, ca altfel munca lui se rezuma la secretarii de planificat sedinte, atunci o sa se schimbe chestii.

Multe firme a caror interes e complet paralel cu cel al angajatilor se bazeaza pe faptu ca majoritatea fortei lor de munca nu este dispusa sa-si riste pozitia pentru asta.

Asa ca fiecare pentru el. Daca iti place lucratu remote nu mai astepta si cauta-ti o pozitie unde scrie negru pe alb in contract ca faci telemunca. Daca firma la care esti acuma bate campii sau o da cu corporatisme vagi despre “viitoru muncii” e clar ce urmeaza.

Solutia pentru majoritatea problemelor din industria noastra este schimbatu de job, trebuie profitat de situatia pietei pana tine. Daca situatia ar fii invers firmele ar profita pe rupte de ea, pe principiu “mai am 10 la poarta pe pozitia asta”

3 Likes

Foarte bun comentariul tau. Asa este. Fiecare pentru el.

Din punctul meu de vedere negocierea e simpla: vrei remote, ceri de la obraz. Nu ti se va da, iti dai demisia si fii sigur ca urmatorul contract pe care il semnezi are negru pe alb specificata “telemunca”.

Daca vrei sa fii si mai sigur ca nu te vor chema la birou intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, poti candida pentru companii din alt oras :wink:

1 Like

Eu ca single parent cu copil acasa am probleme de manageriat chiar serioase. Dar prefer biroul pt ca in juma de ora face to face rezolv chestii pe care nu le rezolv intr-o zi intreaga de sedinte.

Depinde f mult de dimensiunea companiei, cand e lumea fizic prezenta mai mergi si dai peste ei sau viceversa. In online e crunt. Plus ca ai mii de notificari aiurea Group Chat, Group Stress | Basecamp descrie mai bine ca mine.

Nu am avut o astfel de problemă, deoarece compania în care lucrez este ok să lucrăm de acasă. Sfatul sfatul meu ar fi să comunici motivele pentru care lucrul de acasă este mai convenabil pentru tine.
Sunt mai multe motive posibile:

  1. ai un bebeluș sau un copil de care trebuie să ai grijă și să lucrezi de acasă ar însemna că nu va trebui să cauți o bonă.
  2. ocuiești departe de birou și lucrul de acasă îți va economisi 2 sau 3 ore de călătorie, ceea ce poate provoca mult stres.
  3. ambianța biroului este prea distractivă pentru tine și munca ta ar fi fost mult mai eficientă dacă lucrezi de acasă.
    Dacă angajatorul tău este decent și dacă își dă seama că confortul tău este cel mai important lucru, atunci nu ar trebui să fie o problemă.
    Noroc!
1 Like

Dacă mai lucrez mult de acasa o sa ajung asa:

Nu ca ar mai fi mult pana acolo
Azi a fost soare de dimineata. M-am trezit la 7 din cauza lui. Am injurat
Am baut ~750mL de cafea, am fumat 5-6 tigari, am fost la budă de 2 ori
Am citit toate ziarele

… la 8:30 ma uitam pe pereti si pe devforum

Era frumos la birou. Mai faceam miscare, 20min dus, 20min intors zilnic. Acu mai ies din grota doar 1 data pe saptamana, pt ca FoodPanda, Bringo, Glovo

Treceam pe langa supermarket, luam mancare proaspata in loc sa arunc 50% din ea cum fac acum
Aveam un motiv sa trag un chilot pe mine

Aveam timp liber. 9am in, 6pm out
Acum la 8am sunt la calculator pana la 11pm
Doar ca sa am bucuria de a o putea face din nou a 2-a zi

1 Like

nu te obliga nimeni sa stai 8-11

alea 20 min le poti folosi la un drum dus intors de la sala

si ai ocazia sa iti faci de mancare proaspat zilnic, decat food court sau caserola reincalzita la microunde

ciclu stat la ecran acasa, juma de ora pe drum, stat la ecran in alta cladire, juma de ora pe drum, stat la ecran acasa, repeat e la fel de usor si cu mersu la birou

diferenta e ca inainte obliga firma sa iesi din grota, acuma trebuie sa te obligi tu

iesit-ul din casa fara scop sau fara sa stiu unde merg, e pt mai incolo cand incepe senilitatea si pierderea de memorie

Realizezi ca depinde numai de tine daca vrei sa continui asa sau nu? Nu lucratul de acasa e de vina pentru asta.

Sau alta varianta:du-te tu la birou. 9am-6pm. Numai ca unii dintre noi(majoritatea as putea zice) suntem ca pestele in apa lucrand de acasa. Si sa ii aduci pe toti la birou obligatoriu nu mi se pare o strategie buna.

Chatul este o forma de comunicare asyncrona. Poti alege sau nu sa vezi acele notificari. Mie personal mi se pare ultima problema, si am lucrat si eu in companii maricele cu grupuri de chat de sute de angajati chiar. Daca nu le poti ignora “as is”, exista mai multe setari de “mute”. Mai ales in MS Teams. Poti sa iti faci canale/grupuri favorite si le lasi doar pe alea sa “cante” etc.

Acuma, cu prima fraza eu am o mica problema pentru ca presupune prezenta fizica la birou a tuturor colegilor tai. Ce faci daca 2/3 din ei nu doresc asta? Si sunt generos cand zic 2/3. Sunt companii mari unde in sondaje a reiesit ca 89% doresc a continua munca remote. Daca s-ar tine cont de asa ceva, biroul devine doar o simpla locatie la fel ca acasa, in parc sau in cafenea si vrand-nevrand tot remote lucrezi.

Toata viata am lucrat “remote”
Intotdeauna serverele au fost intr-un DC la dracu in praznic, codul pe github sau bitbucket
Iar fara internet nu lucra nimeni

Mie nu-mi place sa stau intre 4 pereti … daia m-am si ferit sa nu fac chestii ilegale :slight_smile:

Pana cand iti apare in performance review ca nu esti acolo mereu. De asta ziceam ca depinde de dimensiunea companiei.

pe mine nu ma lasa sa ma intorc la birou pentru ca nu m-am vaccinat :joy: deci, momentan nu se pune problema de negociere :)))

1 Like

daca firma vine cu jeguri de tipu "ai fost away pe Teams si de aia nu iti dam bani " e timpu sa schimbi firma

aia e cea mai joasa speta de management, facuta de oameni paraleli cu industria asta. Le-ar prinde mai bine managementu unei linii de productie de adidasi in Bangladesh. Acolo pot vedea frumos cate bucati a produs Xulescu, cat a stat la baie etc

eu nu consider normal sa vi sa ma bati pe umar cand ai chef si de suntem la birou, mai ales cand sunt concentrat la scris cod

4 Likes

Mama ce a escaladat :slight_smile:

Personal nu m-as mai intoarce la birou vreodata. De ce:

  1. Daca eu vreau sa vad Romania si peisajele ei pot lucra in deplasare.
  2. Daca costul de viata in cluj bucuresti brasov etc e prea mare pot economisi si locui intr-o zona rurala (am colegi stabiliti la tara)
  3. Daca imi doresc sa fiu o persoana activa si sociala e la alegerea mea. Pot sa fac asta oricum. Ba chiar pot fi selectiv cu cine imi servesc cafeaua.
  4. Sunt mai motivat sa imi termin taskurile si sa fac si un bonus de dragul echipei de acasa fata de birou unde stiind ca trebuie sa exist acolo pana la 4-5 pm o mai lalai.
  5. Traficul e infernal intr-un oras mare. Aici unde ma aflu fugim de aglomeratia de la 8 am si 4 pm.
  6. Imi place sa iau masa cu Familia

As merge la birou pentru ca:

  1. Vine clientul sa ne vedem fizic si vrea sa stabilim planul de dezvoltare
  2. Avem un eveniment in firma si cu cat mai multi cu atat mai bine
  3. Stabilim cu colegii sa facem un launch day si mai zabovim de tehnologii sau cum traieste fiecare

Depinde de fiecare om in parte e doar opinia mea, cred ca e un avantaj sa fi remote daca iti poti face treaba. Daca firma m-ar obliga sa merg as merge la alta care nu ma obliga. Si pentru cine se intreaba daca e posibil ganditiva ca programatori se cauta si cine cere primeste. Depinde de nivel si de experienta dar daca ai un job si vrei sa iti asiguri remote job-ul poti vorbi cu orice recruiter te cauta daca iti poate oferi asta sau nu. Pozitii sunt si vor mai fi. Noi romanii in general ne supunem ideologiei de sobolan de laborator. E bine sa ai o atitudine corecta, daca lucrezi de acasa sa iti faci treaba, dar daca esti fortat sa iti spui cuvantul.

6 Likes