How web bloat impacts users with slow devices

https://danluu.com/slow-device/

Și discuțiile de pe HN


Cât de multă atenție acordați device-urilor mai puțin performante?

Eu recunosc că nu acord vreo atenție specială decât în situații unde este evident că va fi o problemă de performanță[1]. Voi?


  1. e.g. un client mi-a cerut recent peste 20 slideshows pe o pagină. ↩︎

1 Like

pai asta depinde de cerinta si buget, nu?
adica pe langa un minim standard de “bune practici” si o atentie cat de cat sa nu adaugi lucruri inutile.

si putem muta discutia spre “merita efortul” de a optimiza pentru astfel de dispozitive?
cat de multe mai sunt (in audienta vizata) si cat “cumpara” ele?

ontopic: imi place sa fiu atent la optimizari pe cat ma lasa contextul, fara a exagera “pe banii mei”.

Aplicatii dedicate pentru telefon, e foarte greu sa faci o aplicatie web sa ruleze bine pe telefoane non-flagship.

Din cate am observat minimul pe un telefon in ziua de azi e de 2-3Gb RAM.

Oricum nu merita sa iti bati capul, oricine are ceva bani are minim un iphone se sau un android din ultimii 5 ani. La telefoane se scoate 3G de la fiecare operator si nu o sa mai fie probleme, majoritatea dispozitivelor cu 4G chiar si low-cost pot incarca de exemplu devforum.

E mai mult o problema pentru furnizori de servicii si e-guvernare, acolo m-as astepta sa fie ceva optimizari. Adica daca intru pe ANAF cred ca se incarca si pe Windows 98 cu un Pentium 3 de 900 Mhz, minus SSL. (dar poti pune Windows 11 pe Pentium 3)

Dar ia sa isi upgradeze si userii device-urile! /s

1 Like