HTC VIVE - Virtual Reality System

M-am jucat cu asa ceva, m-a costat 30 RON, 40 min, am jucat tenis de masa cu un AI, cu ocazia asta am facut un pic sport, m-am plimbat pe munti, mi-ar fi placut sa aiba si ceva cu plaja, a fost si o parte in spatiu care e destul de scarry pana te obisnuiesti dar nu cred ca asta e ideea, ci sa il folosesti ca sa te relaxezi, ar fi interesant sa iti construiesti propiile lumi virtuale dupa placul tau.

Ca si cerinte hardware de rendering necesita un calculator cu minim i5 si GTX 1060.

Edit:
Am studiat tehnologiile VR, si concurenti sunt SONY VR cu un playstation la 400$ care poate fi gasit si pe emag, ca si avantaj, nu iti trebuie hardware dedicat ca la celelalte, placa video, procesor, ai totul in playstation, dar ma indoiesc ca ar fi cea puternica tehnologie de VR luandu-ma dupa pret, urmatoarea este HTC Vive la un pret de 800$, necesita hardware dedicat, nu se gaseste la noi in tara, cel mai interesant la aceasta tehnologie este ca vine cu senzori de miscare care se pun pe maini, si miscarile mainilor se vad in lumea virtuala, experienta este cred cea mai impresionanta, si ultima Oculus Rift, tehnologia de la Facebook, se gaseste pe emag la un pret in jur de 3100 RON, nu sunt un mare fan al jocurilor pe calculator dar tehnologiile VR mi se par captivante.