IDE C++ pentru începători

Caut un IDE care să fie gata configurat pentru C++, să numai stau eu să mă chinui să configurez VSCode sau Sublime Text (m-am chinuit și nu mi-a ieșit, nu știu de ce).

Visual Studio Express, gasesti zeci de tutoriale, acum nu mai are 20gb. Vscode e iarasi usor de configurat, instalezi extensia c/c++ de la Microsoft.

1 Like

Pai am instalat-o si nu vad unde sa dau sa compilez.

CodeBlocks ai incercat?

1 Like

RTFM: https://code.visualstudio.com/docs/languages/cpp

Având totuși în vedere că n-ai fost în stare să faci asta, poate că VSCode nu e pentru tine și mai bine ai folosi Visual Studio Community.

2 Likes

Clion? Nu am lucrat dar oamenii astia fac editoare misto

1 Like

Foarte nerecomandat.
E enervant de incet si pe un SSD, daca vrei sa lucrezi la un program simplu deja e prea complex, daca vrei sa lucrezi la un proiect standard cu build pentru visual studio e jale, daca vrei sa lucrezi la un build cu makefile mai merge dar se misca groaznic. Am incercat sa il folosesc acum doi ani din curiozitate, fata de visual studio community iti va incarca simbolurile din proiect 10 minute, stay away from it.

+ e cu plata (dar il iei moca daca ai ISIC)

1 Like

Da, dar am dat pe F9 si nimic.

Nu mi-o lua in nume de rau dar cred ca trebuie ceva mai mult decat atat. Toate aceste editoare de cod si medii de dezvoltare nu au fost facute ca sa nu poata fi folosite dar sunt mai complicate pentru ca se adreseaza unor persoane care sunt ceva mai mult decat simpli utilizatori de calculator. Cauta un pic pe net si vei gasi cum se configureaza mediile de dezvoltare amintite cat si cum se compileaza programele in acestea :wink:.

3 Likes

Apropo,

E mai bun ca mingw.

QTCreator pentru Windows/Linux.
KDevelop pentru Linux.
VisualStudio pentru Windows (probabil cea mai buna alegere pentru windows, sa nu uitam ca Microsoft are o influenta uriasa asupra C+±ului).

1 Like