IDE/Editor tips & tricks?

Mă gândeam că avem cu toții mici chestii în editor care ne îmbunătățesc viața. Chestii atât de mici încât nu s-a obosit nimeni să le menționeze pe undeva pentru că… exact, sunt prea mici :smiley:

Încercați o structură de genul: ### Titlu + editorul. Problema întâmpinată, rezolvarea.


Highlight mai vizibil pentru paranteze și erori (Storm)

Foarte util când nimerești cod legacy și este ultra-nested:

Foarte vizibil când există vreo eroare:

În ambele situații, setările implicite mi se par abia vizibile.

Găsiți setările aici: File | Settings | Editor | Color Scheme | General

File & Code templates (Storm)

Dacă observați că repetați anumiți pași iar și iar, probabil editorul are ceva care să vă scutească de treaba asta.

Două exemple:

  • în Vue: cel mai probabil voi avea nevoie ori de defineProps ori defineEmits, prin urmare le adaug ca fiind generate din prima.
  • în PHP: getters & setters adaugă automat docblock; iar eu nu vreau asta :smiley:
Găsiți setările aici: File | Settings | Editor | File and Code Templates

4 Likes

La Webstorm sunt câteva lucruri care imi plac.

Shortcut-ul Ctrl+B: dai click pe un cuvânt si te duce la definiția lui - dacă e variabilă.

1 Like

ctrl+click are același efect :wink:

Breakpoint-uri conditionate in Intellij

Foarte util, mai ales daca ai loop-uri ca sa nu mai stai sa dai dupa fiecare element

Click drepata pe breakpoint si apare ferestra de mai jos. Conditia se poate scrie in java si are autocomplete.
image
Se va opri in breakpoint cand conditia respectiva este indeplinita.

Am impresia ca s-ar putea sa merga in toate ide-urile JetBrains

Merge cam în orice debugger modern, nu doar în IDE-uri (e.g. VS sau Chrome Dev Tools).

1 Like

image

Instalezi UUID Generator in VSCode
cu ajutorul la ctrl+shift+p scrii UUID si se genereaza.

Daca intri prin SSH in Vim de pe iPad atunci Ctrl + [ functioneaza ca si butonul de escape. :stuck_out_tongue:

Da, pentru ca mi-am luat iPad-ul cu tastatura in vacanta.