Idee comunitate (discourse)

Salutare ,

As vrea sa fac o comunitate pe plataforma discourse ,dar sincer am cam ramas fara idei .
Am deja cateva sites-comunitati insa sunt targetate pe Romania majoritatea,as vrea sa fac
ceva pe Spania , aici locuiesc de 9 ani . Ceva serios gen devforum.ro , fara warez,games etc .

Careva cu o idee sau sfat ? ms anticipat . :blush:

Ce fel de utilizatori ai în target? De unde ai de gând să-i iei?

Utilizatorii non-tehnici (ba chiar și unii mai tehnici!) vor prefera grupurile facebook din comoditate: notificări în aplicația pe care oricum o deschid tot timpul, nu este nevoie să-și facă un alt cont (chiar dacă ai auth cu facebook nu ajută prea mult) șamd.

Tocmai aia e , ca nu stiu cum si ce sa incep , sa zicem ca incep de la 0 .
Userii de pe retelele sociale cel mai probabil .

Păi și atunci de ce vrei să faci o comunitate? (și de ce pe discourse?)

Eu am decis să fac devforum pentru că mă exaspera modul în care se pierdea informația pe grupul de Facebook. Plus că nu există un mod eficient de moderare a comentariilor (e.g. nu poți muta/edita un comentariu; îl pot șterge și atât), nu poți organiza conținutul, nu poți face… mai nimic.

Repet, pentru comoditate s-ar putea ca grupurile facebook să fie o alegere mult mai bună (plus că primești și promovare gratuită pe facebook: grupurile apar în recomandări utilizatorilor ce nu fac parte din grup dar care au interese comune)

2 Likes

Comunitate pentru cei care nu stiu ce comunitate sa faca. :smiley:

1 Like

Ideea mea era ceva gen stackoverflow dar pentru hosting , programare sau o o alta nisa .
Nu sunt sigur de nisa, de aia am facut topicul .
De ce discourse? pentru ca e cel mai profesional “cms” din bransa lui .

Hai să stabilim o chestie: Discourse nu este CMS. Nici măcar în ghilimele. :smiley:

Cred că ar trebui să pleci de la comunitățile din care faci parte, pentru că, cel mai probabil, de acolo vei aduna alți utilizatori. Care utilizatori nu trebuie doar să intre pe forum dar trebuie să și participe (devforum are ~400 utilizatori din care doar vreo 60 activi).

Da, m-am exprimat aiurea , ma rog eu vroiam doar o idee .
Comunitatile mele sunt de games,warez,djs …