Idee: feedback pentru freelanceri și angajatori pe forum

Mi s-a spus de câteva ori că ori s-au găsit angajați ori freelanceri pe forum, prin urmare mă gândeam la niște îmbunătățiri:

  • un mod de rating, atât pentru angajatori cât și pentru freelanceri/angajați;
  • un mod de „bid”. Adică îți anunți intenția de participare, astfel încât omul sa știe. Asta ar fi diferit de modul actual de funcționare (mesaje) din mai multe motive:
    • ar permite un tracking al job-urilor/task-urilor;
    • prin urmare ar permite și un rating
    • pentru a putea trimite un mesaj trebuie să ai o oarecare vechime pe forum (level 1, pentru a evita spam).

Adițional, job-urile să permită filtrare după post, oraș, tip etc.

Ce ziceți?

6 Likes

Asta poate fi irelevanta fara context, recent am cunoscut un tip care a lucrat 6 ani in video streaming, are cunostinte solide de C++, php, VLC / ffmpeg / etc, dar slab in contextul de web services (REST, auth, etc).

Ca si cunostinte generale i-as acorda 5 stele, dar daca ar fi sa lucrez cu el pe ceva web i-as acorda cam 2.

Cred ca ar fi util un input cu tags unde fiecare sa-si adauge tehnologiile in care ar vrea sa lucreze (ex: JS, React, Node, etc) si aprecierea ramane de partea angajatorului.

4 Likes

personal opinion:

  • le-as scoate complet pentru a mentine integritatea continutului
  • pt. actual jobs as face: http://jobs.devforum.ro (unde angajatorul plateste pt. a posta ceva => asta automat implica quality job posts si nu minim 100 APIs scrise)

consecinte:

  • focus pe actual quality content on the main site fara random disturbances
  • quality job offers that don’t read like a joke and a way to make profit for the site

i.e.: everybody wins.

end of personal opinion.

4 Likes