Îmbunătățire scor PageSpeed în WordPress

Am următorul site: http://oameniitenisului.ro. Am dat o testare cu pagespeed insight, de la google si apare ca ar trebui sa fac ceva in ceea ce priveste JS și CSS.
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Stie cineva ce pot sa fac sa imi optimizez site-ul si sa repar eroarea asta?

Nu sunt foarte sigur că vei reuși să faci asta cu WP și cu plugin-uri făcute de alții, dar optimizarea asta presupune anumite chestii de care trebuie să te asiguri:

  1. Tot CSS-ul esențial pentru o anumită pagină se încarcă inline (i.e. în <head>). CSS-ul neesențial (adică ăla folosit în restul paginilor) se încarcă asincron, pentru a se păstra în cache la paginile ulterioare. Aici poți găsi o soluție pentru CSS.
  • JS-ul se încarcă în josul paginii, de preferință fix înainte de </body>. Se merge pe ideea că browserele randează DOM-ul progresiv, iar încărcarea în footer asigură că tot ce s-a încărcat până în acel moment este vizibil pentru utilizator.
1 Like

Sunt mai multe pluginuri care ajuta cu treaba asta ( la o cautare pe google sigur gasesti variante ) dar eu vroiam sa iti spun ca cei de la WPMU DEV au scos un plugin interesant sapt trecuta care printre alte optimizari face si vrei tu: Hummingbird . Inca nu am apucat sa il testez personal dar aud chestii bune despre el.

1 Like

Cred ca in primul rand ar fi trebuit sa incarci tema pe subdomeniu fara postari. Sa vezi ce scor iti da, apoi scorul scade mult si din cauza pozele neoptimizate dupa site ! Oricat ai incerca tu sa scoti din css si js ceva sa-l lasi curat. Vei avea cu putin peste scorul actual . Optimizeaza pozele cu un plugin sau cel mai recomandat inainte sa le urci le scazi claritatea astfel in cat sa nu se observe prea mult dar in kb va fi ceva !

Nu ştiu dacă mai e de ajutor, dar mai jos un tutorial pentru a reduce timpul de încărcare pentru un site WordPress: