Impactul DevForum asupra utilizatorilor si eventual a comunitatii de IT

Salutare,

Sunt curios ce impact a avut sau are forumul asupra vostra. Incepand de la loc de munca pana la diverse parteneriate sau alt ceva.

Pentru mine a avut cam urmatorul impact:

• Am invatat mai multe despre IT in general
  • Am cunoscut diverse persoane in online, dar si in offline. Tin legatura si acum
  • Mi-am schimbat indirect locul de munca acum ceva timp
  • Am ajutat diversi utilizatori, dar sfaturi prietenesit care nu stiu ce impact au avut asupra lor, dar :smiley:
  • Am aflat lucruri interesante (diverse tool-uri, paradigme etc)
  • Abereala mea pe aici mi-a adus cateva interviuri
  • Unii m-au apreciat
  • Am primit si trolling[1]

TL;DR - nu am fost chiar asa de naspa

PS: La vara face 9 ani! :tada:

1. si facut trolling. ↩︎

6 Likes

Pe mine m-au ajutat - direct sau indirect - o mulțime de membri.

Nu dau nume pentru că sigur uit jumătate, iar cealaltă jumătate n-aș ști în ce ordine să o pun. :smiley:

Cum zicea Bilbo:

I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.

3 Likes

Ce este de apreciat la DevForum pentru mine:

1. Mi-a oferit un mediu in care sa pot discuta cu peers
  2. Toxicitatea este relativ scazuta pe aici; discutiile avute sunt constructive in general
  3. Chatul cu ceilalti patroni mi-a oferit foarte multe insighturi
  4. Sa ne mai intalnim fata in fata din cand in cand chiar mi-a facut cea mai mare placere

Ca sa intelegeti, eu am inceput sa fiu utilizator cand inca eram in facultate si @iamntz mai iesea din casa. Am crescut si ca programator si ca persoana si cred ca un mic rol la avut si acest forum in dezvoltarea mea; asadar, multumesc tuturor devforumistilor :raised_hands:

5 Likes

Mi-a arătat cat de multe nu stiu si ma ambiționat sa invat mai mult. Drept urmare cand @tekkie a anunțat RomaniaPHP pentru prima data, am zis ca trebuie sa merg. In urma acestor conferințe am învățat enorm dar am si cunoscut o serie de oameni minunați cu ajutorul cărora am schimbat tara de reședință. Pe scurt mi-a schimbat viața.

4 Likes

@iamntz m-a motivat sa ies din tutorial hell si sa incep sa fac ceva singur
aici Youtube Project Practice #challenge am primit foarte multe sfaturi care m-au ajutat sa progresez
3 job-uri
discut cu patronii pe discord diferite chestii

2 Likes

Desi nu sunt un membru foarte activ cand vine vorba de coment-uri am stalkerit mult pe aici, am invatat mult de aici si va multumesc !

Am crescut mult datorita content ului de aici.

Legat de conferinte, datorita lui @tekkie am reusit sa duc o echipa de devi seniori la conferinta organizata de ea - oamenii erau cons conferinte, eu ca junior le am schimbat viziunea iar mai apoi @tekkie ne a demonstart cat de pilaf suntem (ai mei se considerau guru).

Btw @tekkie mi ar face mare placere sa mai merg la o conferinta organizata de matale !

4 Likes

Multumesc tare mult @IceRidder si @tony , ma bucur mult sa aud de impactul pozitiv al RomaniaPHP, un efort care a inceput solo si, cu ajutorul retelei clujene, al multor ore de cold calls din partea mea, si cu ajutorul DevForum a fost o realitate placuta. Mi-e tare dor de comunitatea PHP!

1 Like