Impactul DevForum asupra utilizatorilor si eventual a comunitatii de IT

Salutare,

Sunt curios ce impact a avut sau are forumul asupra vostra. Incepand de la loc de munca pana la diverse parteneriate sau alt ceva.

Pentru mine a avut cam urmatorul impact:

  • Am invatat mai multe despre IT in general
  • Am cunoscut diverse persoane in online, dar si in offline. Tin legatura si acum
  • Mi-am schimbat indirect locul de munca acum ceva timp
  • Am ajutat diversi utilizatori, dar sfaturi prietenesit care nu stiu ce impact au avut asupra lor, dar :smiley:
  • Am aflat lucruri interesante (diverse tool-uri, paradigme etc)
  • Abereala mea pe aici mi-a adus cateva interviuri
  • Unii m-au apreciat
  • Am primit si trolling[1]

TL;DR - nu am fost chiar asa de naspa

PS: La vara face 9 ani! :tada:


  1. si facut trolling. ↩︎

6 Likes

Pe mine m-au ajutat - direct sau indirect - o mulțime de membri.

Nu dau nume pentru că sigur uit jumătate, iar cealaltă jumătate n-aș ști în ce ordine să o pun. :smiley:

Cum zicea Bilbo:

I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.

3 Likes

Ce este de apreciat la DevForum pentru mine:

  1. Mi-a oferit un mediu in care sa pot discuta cu peers
  2. Toxicitatea este relativ scazuta pe aici; discutiile avute sunt constructive in general
  3. Chatul cu ceilalti patroni mi-a oferit foarte multe insighturi
  4. Sa ne mai intalnim fata in fata din cand in cand chiar mi-a facut cea mai mare placere

Ca sa intelegeti, eu am inceput sa fiu utilizator cand inca eram in facultate si @iamntz mai iesea din casa. Am crescut si ca programator si ca persoana si cred ca un mic rol la avut si acest forum in dezvoltarea mea; asadar, multumesc tuturor devforumistilor :raised_hands:

5 Likes

Mi-a arătat cat de multe nu stiu si ma ambiționat sa invat mai mult. Drept urmare cand @tekkie a anunțat RomaniaPHP pentru prima data, am zis ca trebuie sa merg. In urma acestor conferințe am învățat enorm dar am si cunoscut o serie de oameni minunați cu ajutorul cărora am schimbat tara de reședință. Pe scurt mi-a schimbat viața.

4 Likes

@iamntz m-a motivat sa ies din tutorial hell si sa incep sa fac ceva singur
aici Youtube Project Practice #challenge am primit foarte multe sfaturi care m-au ajutat sa progresez
3 job-uri
discut cu patronii pe discord diferite chestii

2 Likes

Desi nu sunt un membru foarte activ cand vine vorba de coment-uri am stalkerit mult pe aici, am invatat mult de aici si va multumesc !

Am crescut mult datorita content ului de aici.

Legat de conferinte, datorita lui @tekkie am reusit sa duc o echipa de devi seniori la conferinta organizata de ea - oamenii erau cons conferinte, eu ca junior le am schimbat viziunea iar mai apoi @tekkie ne a demonstart cat de pilaf suntem (ai mei se considerau guru).

Btw @tekkie mi ar face mare placere sa mai merg la o conferinta organizata de matale !

5 Likes

Multumesc tare mult @IceRidder si @tony , ma bucur mult sa aud de impactul pozitiv al RomaniaPHP, un efort care a inceput solo si, cu ajutorul retelei clujene, al multor ore de cold calls din partea mea, si cu ajutorul DevForum a fost o realitate placuta. Mi-e tare dor de comunitatea PHP!

3 Likes

Mă ține la curent cu ce se mai întâmplă în comunitate, îmi confirmă sau îmi infirmă anumite idei sau perspective pe care le am. Mă ajută să învăț din experiența altora. Îmi permite să mai ajut pe unul/altul cu sfaturi.
Chestia cu karma implementată pe forum de curând este interesantă, deși n-am nicio șansă la vreun premiu, fie el și simbolic.
În general mai mult citesc decât comentez.

Apropo, deși se simte o comunitate restrânsă și private, nu e deloc private, adică discuțiile pe care le purtăm aici le poate vedea literally oricine.

2 Likes

Multumesc pentru raspunsuri :blush:
Keep them coming!

Also, am vazut uneri care si-au validat ideile de business is a iesit ceva bun in urma discutiilor.