In a nutshell, why do a lot of developers dislike Agile?

O analogie amuzantă despre cum s-ar construi o casă folosind Agile :slight_smile:

https://www.quora.com/In-a-nutshell-why-do-a-lot-of-developers-dislike-Agile/answer/Miles-English?srid=i5M8&share=1

via

5 Likes

Eu sunt fanul la te uiti la ce trebuie facut pe tabelul kanban, intrii in flow, faci ce trebuie facut, se uita boss-ul pe git ce ai facut si pleci acasa.

Daca e necesar meeting pe skype, daca nu notite pe tabel in trello sau mesaj in skype. Orice altceva e prostie nonsens si daca ai clienti carora le place sa comenteze aiurea ii trimiti la plimbare fara sa ii superi in majoritatea cazurilor.

Mai nou incerc sa ii conving pe oameni sa foloseasca Discord si Slack.

3 Likes

Ce zici tu e bine, doar că Agile nu este (doar) despre kanban.

În plus, cum ajung task-urile pe kanban? Prin vreo magie sau printr-un proces similar cu cel din povestea de mai sus? :slight_smile:

poate nici nu e Agile problema. poate scrum, fara nicio responsabilitate a scrum-master, aplicat de urechisti cu scopul sa miste sclavetii mai repede. pentru ca orice manager stie, developeru pierde timpul…

1 Like

Era un conf. video (il caut) in care oarecum au pus punctul pe i legat de ceea ce a devenit Agile si anume:

it has lost its core principles.

Ceea ce se pierde azi in aglomeratia de tools, scheme, post-its pe pereti, pseudo-stand-ups, scrum masters, scrum padawans, imperial agilists, etc.:

http://www.agilemanifesto.org/principles.html

2 Likes

Oare să fie video-ul acesta? (tratează mai multe subiecte, dar atinge şi punctele enunţate de tine)
Oricum, şi dacă nu este acesta, cred că subliniază aceeaşi idee.

Presupun că este un lucru general valabil - în orice domeniu - că formalizarea excesivă conduce la uciderea spritului şi implicit a esenţei lucrurilor.


Îmi place paronimul plin de sarcasm wagile, folosit la adresa “agile”-ului propovăduit în zilele noastre:

Wagile software development is a group of software development methodologies that result from slipping from agile back into waterfall, doing a lot of short waterfalls and thinking it is agile, Waterfall model masquerading as Agile software development, etc.

1 Like

Wow 5 edits :slight_smile: Nu era acel video, era something Ruby related.

Tell that to the Japanese :slight_smile:

Nu prea, suna stupid plus asa ajungi sa distrugi ceva care a schimbat puternic felul cum lucram. In curand o sa apara YouTube stuff cu Agile is shit sau exemplul perfect: acest topic.

Este ok to humorously poke at stuff atata timp cat ai si o solutie constructiva la problema.

2 Likes

Just cutting unnecessary crap, să scurtez post-area. :slight_smile:

Pls nu mă înţelege greşit: ceea ce vroiam să transmit este că expresia agile tinde a deveni doar o etichetă, de care se face foarte mult abuz astăzi (din partea - te citez - a imperial agilist-ilor) în cinstea obscurului KPI, sau a dorinţei de a avea control (care degradează totul ce înseamnă agile la nivelul unui instrument de control).

Imho cred că în agile manifesto este foarte mult vorba common sense (care probabil exista de mult, dar manifesto-ul este cel care l-a propulsat cu adevărat), şi poate acel common sense tratatează mai mult felul cum lucrăm şi nu neapărat atât eticheta de agile în sine sau regurile asociate.

În trecut am lucrat în echipe în care nu s-a auzit de cuvântul agile niciodată şi totuşi eram mai conformi agile manifesto core principles, decât în proiecte mai recente unde ţinem toate ceremoniile scrum şi paradoxal comunicarea decurge aproape exclusiv prin ping-pong de tichete/bug-uri de pe TFS/JIRA (whatever tool).

Subscriu şi eu că ai dreptate referitor la faptul că denigrarea cuvântului agile este nesănătoasă, dar cred că cel puţin la fel de patologică este gândirea că prezenţa formală în proiect a cuvântului şi a proceselor asociate prezintă un substitut la tot ceea ce înseamnă common sense.

2 Likes

This is exactly why we should do something about it. Pseudo-agile bullshit? We should try to convey what it really stands for instead of letting quite a good set of principles neatly packed into a concept rot because some hip/half-assed/junior programmers/PMs/coaches? want to ruin it (or they don’t even realize wth are they doing). :fire: :fire: :fire_engine:

1 Like

Tried it… with a lot of noise… iar singura schimbare s-a rezumat la faptul că eu am fost mutat în alt proiect.
(happy me) :smiley:

Este un lucru care depinde mult de colectivul în care te afli şi de atitudinea oamenilor cu care ai de-a lucra:
În cazul de sus, erau mulţi colegi care fie nu vroiau să schimbe nimic, fie erau de altă părere, iar managementul avea de ales (gen… “cu colegul tău iGrec de ce se poate?”).

Zic asta pentru că am văzut că (in most cases) singura modalitate pentru a putea impune o schimbare (de orice fel, inclusiv tool-urile folosite) în susul piramidei, este să convingi încetul-cu-încetul majoritatea colegilor de o cauză (singur neavând nicio şansă) şi mai mulţi să o exclame.

Din păcate să convingi pe mulţi de obicei este foarte greu şi extenuant (sau cel puţin aşa am perceput-o eu).
Eu momentan mai văd rămânând în picioare doar the easy way: să schimbi proiectul/echipa până dai de un colectiv cu care managementul nu prea are de ales. :slight_smile: Correct me if I’m wrong or there are other ways.

2 Likes

Cum mănânci un elefant? Bucățică cu bucățică :slight_smile:

Într-un articol bun - scris de @patkoscsaba - se povestește despre cum s-a adoptat scrum în firma lor.

5 Likes

Meh… Excepția care confirmă regula. (Regula fiind Agile sucks sweaty donkey balls)

Agile mi s-a părut dintotdeauna un fel de heirupism, ceva de genul “Noi muncim, noi nu gândim!”, în care te axezi pe a rezolva o problemă mai mică imediat, fără să ai o imagine de ansamblu prea clară. Adică hai să rezolvăm ce ne-am propus în sprintul ăsta și mai vedem noi ce-o mai fi de rezolvat în sprintul următor.

Cam ăștia-s cei 2 bani pe care-i dau eu pe Agile & stuff…

3 Likes

Heirupism? Da. Lipsa imaginii de ansamblu? O fi în unele cazuri, dar nu cred că asta e regula.

Alternativa Agile este Waterfall. Aia ți se pare OK? Este mai ne-heirupistă?

We’ve seen first-hand how words like “agile” and “scrum” have been used and abused, and we’d like to avoid the same fate. Claiming GROWS as a trademark give us some measure of protection from companies misusing this word too.

heh, I kinda like this.

2 Likes