Inceput de PFA (cod caen / facturi / cheltuieli deductibile)

Salut,

Unde scrie ca 6201 este legat de drepturi de autor ?

Unde scrie ca doar la dezvoltare si “inchiriere” apare 6201 ?

Sunt implicate drepturi de autor daca e vorba doar de a configura o aplicatie pe o platforma dezvoltata de o terta parte ? De exemplu se instaleaza si configureaza un Wordpress cu template, pluginuri, etc. Nu se scrie deloc cod.

Si apropo, penru 6202 e necesar la fiecare client contract ? Nu se poate face o factura si se trimite si un deviz constand in numarul de ore lucrate si pretul (standard) per ora ?

L-a întrebat și @Bogdan_Ciubotariu pe @danionut90 mai sus de unde e sigur pe ce a scris acolo, dar acesta din urmă nu a venit încă cu o sursă oficială care să îi confirme spusele. Nu lua de bună nici o afirmație făcută aici dacă nu e însoțită de citat din lege sau altă sursă de încredere.

Deci până la proba contrarie, răspunsul la întrebările tale e că nicăieri nu scrie ce a pretins @danionut90.

1 Like

Dacă nu faci “contract”, clientul tău nu își va putea deduce cheltuiala. Art. 21, alin 4 din Codul Fiscal:

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
[…]
m) cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităţilor desfăşurate şi pentru care nu sunt încheiate contracte;

Dar, din normele metodologice reiese că “contract” e un termen mai cuprinzător:

48. Pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii trebuie să se îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

Serviciile trebuie să fie efectiv prestate, să fie executate în baza unui contract încheiat între părţi sau în baza oricărei forme contractuale prevăzute de lege; justificarea prestării efective a serviciilor se efectuează prin: situaţii de lucrări, procese-verbale de recepţie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piaţă sau orice alte materiale corespunzătoare;

Mai departe, ce alte forme contractuale sunt acceptate (comenzi de lucru, spre exemplu), nu găsesc prin Codul Fiscal, sorry.

1 Like

Putin offtopic dar vorbeam cu contabilul meu saptamana trecuta si chiar discutam despre PFA-uri si mi-a zis ca in contextul actual este mult mai simplu si mai avantajos sa iti faci SRL decat PFA.

2 Likes

Mai simplu, poate. Mai avantajos? [citation needed]

  • SRL-urile nu pot opta pentru norme de venit.
  • Pentru fiecare 100 RON care intră într-un PFA (care nu e pe normă de venit), încasezi net 78.5 RON (16% impozit, 5.5% sănătate).
  • Pe SRL nu poți scoate bani pentru uz personal decât ca dividende (sau să îți dai salariu, dar ajungi la cheltuieli imense), care sunt impozitate încă o dată. Deci întâi achită SRL-ul 16% (sau 3% pe venit, dacă ești micro), și apoi plătești și tu ca persoană fizică 16% impozit pe dividente, plus 5.5% CNAS.

Nu am luat în calcul cheltuielile deductibile și CAS (contribuțiile sociale), că sunt totuna în ambele cazuri. Deci în cel mai bun caz, plătești minim 3% în plus ca SRL (microîntreprindere) față de PFA. Iar până nu postează cineva calcul, negru pe alb, nu există vreun mod prin care să ieși mai ieftin ca SRL decât PFA.

S-a pretins că ar fi mai avantajos SRL pe forum-ul ăsta de nșpe ori. De fiecare dată am postat același calcul, de fiecare dată nimeni nu a venit cu contra-argument. Am început să obosesc :smiley:

Toată cheia confuziei, pe care am expus-o de atâtea ori, stă în faptul că toată lumea uită că banii trebuie scoși legal din firmă, iar singurele moduri legale sunt dividende și salarii, care ambele sunt impozitate. A, vrem să scoatem bani din firmă “ca românul” și să plătim din banii firmei scutecele copiilor, și 'mnezeu cu mila la un control de la ANAF? Atunci da, bineînțeles că 3% pe venit la micro e mai avantajos decât 16% pe net la PFA. Dar despre asta discutăm aici?

1 Like

Ma refeream la faptul ca intr-o discutie anterioara pe forum se discutase ca pentru PFA-urile la norma se triplase suma care se platea in impozite incepand de anul acesta (daca nu ma inseala memoria). Nu am dorit sa te supar si nici sa deturnez acest topic :smile:

Chiar si cu norma triplata, daca te apropii de incasarile la care a fost calculata, tot e mult mai avantajos.

Ma asteptam sa discutati modificarile care or sa se aplice nuscand la PFA-uri (de luna viitoare? n-am prea dat importanta) ca tot vad titluri prin ziare si asteptam un rezumat de la voi :))

Hopa, stai așa man. Iartă-mă dacă am răspuns înțepător, promit că nu asta a fost intenția, nu se pune problema de supărare. O să citesc de acum încolo de mai multe ori ce am scris înainte să apăs butonul de submit, chiar nu vreau să se înțeleagă că am o atitudine agresivă, dar uneori mă exprim prost. My bad.

1 Like

De la 1 ianuarie 2016. Teoretic.

Eu încă mă abțin, aștept să văd legea în formă finală și aprobată, dar ochiometric o să fie mai avantajos cu Microîntreprindere de anul viitor. Vedem… :smile:

1 Like

Si contabila mea mi-a zis ca daca trece noua lege, o sa fie mai avantajos un SRL decat un PFA. Daca ramane legea in forma actuala, cica vom da la stat 43% din ceea ce facturam.

ba, nu e chiar asa.

LEGAL, e greu sa scoti bani dintr-o firma, fie iti dai salariu si faci jumi juma cu statul, pe langa impozitul pe venit, fie astepti sfarsitul anului sa iei dividende care se vor impozita sau nu, la care platesti CAS sau nu (dracu mai stie cu codul lor fiscal).
So yeah, se duc roughly 50% din venituri la stat dar in plus mai ai si cheltuielile fixe gen contabil. Nu e chiar misto sa ai nici SRL. Pe de alta parte, e chestiunea de raspundere, care e un pic nedreapta pt PFA la acelasi nivel de impozitare.

Te apuci de acum și strângi bani ca să trăiești un an (anul viitor), după care scoți banii prin dividende :smiley:

Tocmai asta-i șmecheria, proiectul de lege zice că dividentele nu vor mai fi impozitate. Ceea ce face totul un pic mai convenabil.

(și da, și contabila mea a zis la fel, că în cazul în care se adoptă noile prevederi, un SRL va fi mai convenabil decât un PFA)

1 Like

Contabilii cer mai mult pt un SRL decat pt un PFA. Ce sa zica si ei :smiley:

Nu știu dacă-i cazul la alții, dar contabila mea taxează la fel, indiferent de forma juridică. Deci nu cred că ăsta-i motivul :smile:

Absolut. Să fim înțeleși, calculele mele de mai sus sunt valabile doar în situația legislației actuale. Dacă (sau când?) ai putea să îți scoți banii din firmă fără impozit pe dividende, atunci nici nu încape discuție, SRL pe microîntreprindere (3% impozit pe venit), și v-am pupat pe portofel :smiley:

Edit: Hmm, sau la micro trebuia să ai minim un angajat în noua lege? Că parcă îmi amintesc vag ceva. Ffs, încurcat e.

nu. poti avea micro fara angajati. ziceau astia ca daca ai 3 angajati scad impozitul la 1%.

1 Like

Nu, nu e obligatoriu să ai angajați, doar că dacă nu ai plătești impozit forfetar care (surpriză!) e egal fix cu sumele cu care ai contribui în cazul în care ai avea un angajat cu minim pe economie. În plus, odată cu numărul de angajați scade și impozitul pe venit.

Pe de altă parte, pentru o firmă de software (că despre asta vorbim), plafonul maxim de microîntreprindere mi se pare destul de mic dacă vrei să ai 2-3 angajați…

Pe dividende nu se vor plăti impozite, dar se va plăti CASS pentru toate veniturile.

1 Like

Proiectul de lege mentiona sa platesti un impozit trimestrial de 1530 lei pe langa 3% daca nu ai niciun angajat.

1 Like

ziceau ca cresc in 2016 la 75k si in 2017 la 100k.