Inceput de PFA (cod caen / facturi / cheltuieli deductibile)

Chiar și așa pentru 2016 mi se pare puțin. 3 oameni care produc în medie fiecare de 2500 euro pe lună (dacă nu se întâmplă asta nu prea au cum să-și justifice salariul de developer) înseamnă 90k pe an.

stiu. iti mai faci INCA un IMM. nimeni nu analizeaza chestiile astea sa faca legislatia in asa fel incat sa nu faci artificii.

1 Like

Discutabil. Până la urmă vorbim de microîntreprinderi. Undeva trebuie să se pună un prag și probabil în 90% din domeniile de activitate el este OK. Că nu ne convine nouă, asta e altceva… :smiley:

Eu mai am o firma care se ocupa de altceva dar am toate codurile CAEN. Cum e posibil sa sparg plafonul de micro anul acesta, ma gandeam ca unele contracte sa le fac pe cealalta firma cand ma apropii.

Nice problem to have.

2 Likes

Vad ca s-a mentionat userul meu aici de cateva ori.

Cand am trecut eu la norma de venit, se scosese norma de pe 6201, asa ca am cautat un cod caen apropiat, cu norma de venit. Atunci cand am citit descrierile tin minte foarte bine ca 6202 avea o descriere mult mai generala, dar care preciza ca nu e pentru veniturile din drepturile de autor. Nu stiu ce parere aveti voi dar dezvoltarea aplicatiilor web este inclusa destul de usor in domeniul “consultanta” in afara. Mai nou se pare ca descrierile codurilor au fost updatate si e specificat la 6201 scriere de cod si la 6202 arhitectura software. Pana la urma fiecare face cum stie.

Am o intrebare: pentru un site unde utilizatorii au abonamente lunare, codul 6201 este ok?

O intrebare pe acelasi topic.
Pentru cineva care tine interviuri de angajare ce cod Caen ar fi mai potrivit si ce ați scrie pe factură?