Îndrumare pentru un începător în Web Development

Sunt din Iași. Ma voi duce pe 7 la codecamp.

1 Like

Ar trebui, mai bine, în loc de Photoshop, să înveți cum se lucrează într-un program cu output vectorial gen Adobe Illustrator. Uite aici un articol fain despre avantajele Ai vs PS http://create.adobe.com/2014/11/12/adobe_illustrator_cc_for_web_designers.html?trackingid=KKCKU

W3school mi se pare foarte plictisitor. Prea multă teorie. Mai trebuie si ceva practică

Trebuie să știi și teorie iar teoria este multă. Front-end-ul nu înseamnă doar să faci un site să fie frumos, trebuie să ai grijă și de performanța client-side, să respecți standardele și alte detalii de acest tip. Dacă nu îți place W3School atunci încearcă măcar www.codecademy.com cum a fost recomandat de cei de mai sus.

2 Likes

Cauta variante de learning care dau informatia structurata si sintetizata. Pana sa treci la variante pe bani, vei avea nevoie de putin pentru a aprecia valoarea acestera. Cauta cursuri de tip “101 courses” cum ar fi: http://www.theodinproject.com/web-development-101/html-and-css-basics

1 Like

Cuvant Inainte: Cu toate ca acest mesaj poate parea (si chiar fi, to a certain degree) offtopic sau spam, sunt de parere ca in acest comentariu sunt informatii relevante la situatia in cauza, iar comentariul nu este suficient de off-topic incat sa necesite stergerea. Ca si in programare, unele rezolvari sunt contraintuitive, altele au ca dependente bug-uri, ori modalitati de rezolvare care nu pot fi intelese pe deplin, decat daca ai mai trecut prin situatia data, indiferent de rezultatul ori contextul anterior. In acest caz, daca RalucaDeea se afla in aceeasi situatie, ar putea considera acest post on-topic, iar in cazul in care nu se afla in aceeasi situatie, l-ar putea considera off-topic.

Iar daca aveti probleme in a intelege de acest comentariu ar putea fi privit atat ca on-topic cat si ca off-topic, va rog reevaluati principiile polimorfismului si ale abstractizarii.


Ideea este ca ea avand doar (never tought I’d say that, about webdev) 16 ani, nu prea are rabdare sa faca ceva care sa ia mult timp si sa nu dea multe rezultate.

Intrebarea mea ar fi: ceea ce vrei tu, s-ar numi, mai de graba, (1) “nu agreez informatica de la scoala, din cauza atitudinii cadrului didactic, al nivelului clasei, ori din cauza ca nu inteleg nimic”, sau (2) “nu agreez informatica de la scoala, pentur ca nu o inteleg, dar imi place partea de web si m-ar interesa invatarea lui din pura pasiune, chiar daca este mult de invatat inainte sa vad rezultate practice”?

As avea nevoie de acel raspuns, pentru a stii ce sa iti recomand.

Regardless, iti recomand sa inveti Adobe Illustrator. Logo-uri, Layouturi de site-uri, Carti De Vizita (Business Cards), ori orice altceva, doar invata-l. Daca spui ca ai probleme in a intelege materialele gen W3school, ori esti prea tanara si neexperimentata sa faci learning-research, ori esti (lafel ca mine) genul de persoana care are nevoie sa se departeze de un subiect anume, lasand creierul sa gandeasca in background (subconstientul lucreaza non-stop) informatiile asumate, pentru a putea face un level up.

In cazul meu, cand invatam ceva nou, in web design (Photoshop/Illustrator) aveam nevoie de pauze de minim o saptamana, sa procesez ce-am invatat, incat sa pot aplica “destul de ok” respectivele chestii. Adica le puteam aplica instant, pe exemple, far nu le … cum sa spun… “simteam” cum trebuie sa mearga (referinta la al saselea simt, din reclamele cu masini de spalat). Daca nu faceam pauzele respective, ci doar continuam sa incerc sa invat, ma loveam de un zid invizibil de care nu puteam trece, pana nu faceam respectiva pauza, caz in care trebuia sa mai dau inapoi. Cu timpul, am observat ca invatam mai repede daca invatam o saptamana-doua si faceam pauza o saptamana, decat daca ajungeam sa ma lovesc de acel zid.

De ce am scris aceste informatii? (aparent inutile, daca pot adauga) Pentru ca este posibil sa te lovesti de acelasi zid, incercand sa inveti “pe calea buna”, web development sau orice altceva. Uneori, doar ai nevoie de o pauza, sa “iti dai refresh la caracter”.

In cazul in care deja te-ai lovit de acel zid, pauza poate fi de orice fel, atata timp cat nu are vre-o legatua directa cu ultimele lucruri invatate (pe care nu le-ai procesat corespunzator, inca). Spre exemplu, eu o saptamana citeam despre design, una jucam jocuri de PC, o saptamana logo-uri, o saptamana anime, o saptamana website-uri… si uneori neglijam invatatul (logo-uri, website-uri, orice altceva incercam sa invat), cand nu mai pricepeam, dand prioritate anime-urilor si jocurilor de calculator. Este posibil sa fi facut pauze relativ mari, insa acele pauze mi-au dat timp sa-mi dau refresh la caracter de oricate ori a fost nevoie, ori am voit a face asta.

Da, nu am fost prea explicită. Ideea e că înțeleg w3school, nu e greu… dar mi se pare atât de multă documentație, pe care teoretic o știu și sunt sătulă de atâta teorie. Cred că voi folosi w3school pentru JavaScript. Acolo exemplele ar avea relevanță pentru mine și sunt mai practice… :3 Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Voi începe în viitorul apropriat să învăț câte ceva.

1 Like

Daca mai ai si alte intrebari, stii unde sa ne gasesti…

Poti incerca sa faci putina practica de exemplu eu am citit prin 2003 un chip special PHP & MySQL secretele profesionistilor care prezenta chestiile de baza cum sa faci un formular de insert, update sa afisezi un tabel HTML cu datele din baza de date, dupa care mi-a venit in minte sa incerc sa implementez o varianta cum as vedea eu site-ul universitati cu cunostintele acumulate desi eram anul I la facultatea de informatica, am implementat varianta mea desi nu a inlocuit varianta care exista, am mai incercat sa mai implementez un site de anunturi diverse si si anunturi imobiliare pe parcurs ce am mai evoluat, tot in aceeas directie in facultate am facut rost de un DVD MSDN(Microsoft Developer Network) care continea tutoriale video pas cu pas cum sa construiesti aplicatii desktop, acest tip de cursuri sunt si acuma la moda te invata sa construiesti o aplicatie cap coada, trecandu-te prin toti pasi autentificare, autorizare, routing, operatii Create Retreive Update Delete din user interface in baza de date, pe care apoi poti sa incerci sa le exersezi practic si eventual daca timpul iti permite sa dai frau liber imaginatiei si sa incerci sa implementezi ceva ce te atrage sau ti se pare interesant.

Ideea ca l-a inceput cand am incercat sa ma angajez mi s-a cerut in anumite locuri si portofoliu, pe langa interviu tehnic, aceste proiecte personale am putut sa le trec la inceput in CV.

1 Like

Must Read!
http://www.bancu.io/zici-ca-vrei-sa-inveti-programare-web/
https://www.quora.com/What-is-the-most-exciting-way-to-learn-how-to-program/answer/Aaron-Goselin?snids=1392732139&nsrc=2
https://www.quora.com/Should-I-reveal-my-compensation-to-a-recruiter

Cam astea ar fi de citit, in cazul in care inca mai ai nevoie de acele tips.

Edit: Still on-topic…

1 Like
1 Like

this little thing here


and this

3 Likes

Nu prea agreez info, am un prof nasol, dar imi place mult partea de web

N-am inteles ce inseamna ca nu agreezi info

@ralucadeea, daca te plictiseste w3schools atunci de ce nu incerci cursul de web design al celor de la varilogic? Vad ca au sala de curs si in Iasi.
Sa stii ca atat in frontend cat si in backend sunt o gramada de materiale extrem de plictisitoare dar foarte utile. Daca vrei sa ajungi sa lucrezi numai frontend trebuie sa studiezi cam toate materialele care-ti pica in mana. Zic asta pentru ca in multe dintre firmele in care am lucrat noi ca programatori de backend am facut si frontend, adica am lucrat cu bootstrap si librarii js de frontend precum backbone.js.
Sfatul meu e sa faci in asa fel incat sa-ti invingi plictiseala si sa termini cursurile de pe w3schools. Daca te plictisesc pentru ca nu le prea intelegi atunci plateste-ti un curs la care sa ai un om care sa iti explice mai bine ceea ce faci.