Informatica clasa a X-a

Bunaaa !! Sunt in clasa a X-a la profilul mate-INFO (intensiv engleză ) . In clasa a IX-a am întâmpinat probleme la informatica ,deoarece nu am făcut ore in primul semestru ,iar in al doilea semestru a venit o profesoara care a început structurile in pseudocod.
Ideea este ca nu pot spune dacă îmi place cu adevărat informatica ,deoarece nu am reușit sa o înțeleg de la început …,iar acum ritmul este alert ,suntem in urma cu materia ,iar profesoara nu explica foarte bine .
Acum am trecut la C++ și practic ne-a dat o foaie cu algoritmi elementari .Una din metode este sa ii înveți pe de rost (nu cred ca este deloc benefic ),dar nu înțeleg practic de unde vine ideea sa folosească anumite structuri ,cum ajunge la anumite relații,atribuiri,înlocuiri cu alte structuri …și multe alte lucruri
Va rog sa îmi dați niște sfaturi pentru ca sunt intr-o situație destul de dificila și sincer nu știu cum sa găsesc soluții benefice .

nu trebuie sa inveti pe derost
in programare este mai important sa intelegi algoritmul, flow ul programului etc

sa nu memorezi linii de cod

daca ai intrebari nu ezita sa ne intrebi
iti raspundem cu drag !
:slight_smile:

2 Likes

Probabil ca nu e cea mai buna idee sa se faca C++ in liceu…

Poti sa dai un exemplu ceva mai concret cu ceva ce nu intelegi?

1 Like

Python mi se pare un limbaj mai potrivit pt liceu. Este destul de usor de invatat .

Poti sa faci multe chestii cu el

Am facut in liceu struto-camila de c++(c cu cin si cout)

2 Likes

Eu in liceu am facut Pascal, la facultate Java, stiu putin C, C++ dar imi cunosc limitarile, C# e un limbaj bun pentru liceu.

1 Like


Spre exemplu astea sunt Niste exerciții date pentru a le traduce in C++ .Eu nu am habar cum sa gandessc algoritmul pentru ele …cum sa folosesc structurile repetitive (dacă e nevoie )…nu știu

La acele probleme metoda de rezolvare este matematica
Vezi cum ai face dpdv matematic
Incearca pe hartie prima data

Ceea ce ai facut pe foaie incearca sa il transpui in niste pasi
pas1 asta
pas2 alt ceva
etc

2 Likes

Corect. Traducerea in cod e simpla o data ce ai gasit o solutie.

2 Likes

O chestie ajutatoare, incearca unde este posibil sa imparti problema in subprobleme. De exemplu, la problema 1, incearca sa afli divizorii proprii ai unui numar. Apoi poti sa-i aduni. Etc…

1 Like

Alege unul dintre exerciţii, încearcă să-l rezolvi “băbeşte” (ca să fii sigură că ai înţeles exerciţiul), după care încearcă să-l pui in pseudocod. După ce pui în pseudocod, încearcă sa-l transformi in C++. Pentru teste poti sa folosesti compilatorul de la http://cpp.sh

Dacă vrei cu adevărat să înţelegi cum se face o structura de program poţi lucra cu comunitatea de aici, pas cu pas, sunt sigur că toată lumea va fi încântată să te ajute. Dar atenţie, te ajutăm să înveţi, nu să-ţi facem tema :slight_smile:

4 Likes

Nu sunt interesată de rezolvarea temelor propriu zise …chiar vreau sa înțeleg …,dar mi se pare așa de complicat …

Nu e complicat. C++ e aproape ca un limbaj vorbit, dacă ştii ce vrei să faci, îţi va veni natural să scrii codul. Doar nu sări direct la cod, prima data încearcă să înţelegi problema şi încearcă să-ţi dai seama cum ai rezolva tu problema daca ar trebui s-o faci pe hartie, la ora de matematică.

1 Like

Practic la o ora pe săptămâna nu are timp sa explice … și suntem și in urma cu materia .Ideea este ca eu sunt dispusă sa lucrez acasă singura :este cea mai buna soluție ,dar uneori simt ca nu îmi vin idei si ma blochez
Teza este joi și Mna …nu ma simt deloc pregătită .
Am sa țin cont de sfaturile voastre .Va mulțumesc mult și dacă mai am întrebări va voi mai scrieeee .

În prima fază poţi să testezi chestii de rutină, de exemplu să te obişnuieşti cu structurile de control (while, for, if etc). De exemplu, dacă ţi-aş da ca temă să afişezi numere de la 0 la 9, cum ai proceda?

1 Like

Cum trebuie sa procedez sa ma puteți ajuta ? Mi s-a dat la clasa fisa asta cu probleme și încă o fisa cu algoritmii elementari .Nu prea știu cum sa încep ,având in vedere ca teza este joi ,iar eu nu prea ma descurc . Dacă puteți sa ma ajutați ,încercând sa lucrați cu mine (sa ma faceți sa înțeleg ,nu pentru TEME !!) Puteți sa îmi scrieți !

Mm pai … int x,Y
If(x>=1 And Y<=9 )
[ma gândeam practic ca de la 1 la 9 am un interval … nu știu …

E prea scurt timpul. Dacă nu ştii chiar nimic, e imposibil să înveţi să rezolvi fişa aia până joi…

2 Likes

Char ma pregateam sa scriu ca la ea traducerea in cod o sa fie complicata :slight_smile:

Ai x si y, daca aveai x in ambele parti aveai dreptate.

Trebuie sa intelegi conceptul de variabila, si instructiunile if = daca, for pentru iterare, etc.

Uite, să incepem s-o facem in cel mai prostesc mod posibil:

cout << 0 << endl;
cout << 1 << endl;
cout << 2 << endl;
cout << 3 << endl;
cout << 4 << endl;
cout << 5 << endl;
cout << 6 << endl;
cout << 7 << endl;
cout << 8 << endl;
cout << 9 << endl;
2 Likes