Informatica economica la distanta

Am un prieten care vrea sa se apuce de facultate, in momentul de față lucreaza, neavând facultate. O să aiba cineva (un HR sau ceva șef de la firma) ceva de comentat că e făcută la distanta ?

  1. Daca e sa ne luam dupa faptul ca in HR sunt recruiteri ok si nu prea ok atunci putem spune ca e relativa faza cu faculta facuta la distanta. Ideologic, ca acea diploma sa fie cat de cat “balegata” in seama, ar fi ok ca ea sa se regaseasca la o universitate din urmatoarea lista: click.

  2. Daca le are cu flirtul, atunci sa isi faca profil de linkedin - acolo sa caute cateva domnisoare de la HR pe care sa le invite in oras. De acolo pana la angajare nu e mult de lucru. In orice firma si in principiu in multinationale daca te pui bine cu gagicile de la HR atunci esti mare barosan. Simple as german language. Se aplica aceeasi regula si daca esti tanar si te bagi in partid.

  3. Daca prietenul tau este rupt de realitate si vrea sa creada ca inca se poate face ceva pe cont propriu fara sa apeleze la PCR, atunci va trebui sa stie BINE acea informatica-economica la distanta.

Unele dintre universitatile alea din coada clasamentului sunt de extrema jena. ‘Universitatea crestina’ LOL.

2 Likes

Man, mai sunt si oameni religiosi. Si ca sa perceapa materia mai bine au nevoie sa treaca prin “filtrul Domnului” ca sa zic asa.

Clar. Si cand e sa scrie cod se pun in genunchi si se roaga la domnul sa genereze codul :slight_smile: Algoritmii evolutivi sunt exclusi din orice proiect, ca sunt de la diavol :slight_smile:

Vezi ca ai incurcat borcanele. Ce treaba are scrisul de cod & intrebarea autorului cu Universitatea Crestina?
Si ca sa fiu si offtopic pe comentariul tau, doar pentru ca e Universitatea Crestina inseamna ca n-are voie sa faca parte din top? Intereseaza-te pe ce criterii s-a facut ranking-ul inainte sa arunci cu vorbe pe un forum. Vorba aia, avem pretentia ca stim sa folosim Internetul si sa facem research, nu?..si nu fi suparat ca poate universitatea unde ai mers tu nu e in top 50 si aia e :slight_smile:

Stai linistit, ambele universitati unde ‘am mers’ eu sunt in top si mult deasupra cozii aleia unde sunt universitatile crestine ‘de top’.

Ai vrut tu sa faci ceva, da’ mai bine o lasai asa. Spor la scris algoritmi evolutivi !

Clar, mult mai bine pentru absolventii universitatilor crestine. Spor la rugaciuni.

…vezi ca iar incurci borcanele :))

Nu ma intereseaza la ce borcane te rogi, e indiferent :slight_smile:

Adrian, opreste-te aici ca habar n-ai de unde ai plecat si unde vrei sa ajungi cu propozitiile astea :))

1.Daca vrea sa se inhame tre sa se apuce de una de stat (gen ASE csie sau Universitate Mate-Info sau care mai au invatamant id)
2.Sa fie pregatit ca nu va invata cine stie ce lucruri interesante
3.Sa fie pregatit sa renunte la viata personala daca vrea sa faca ceva (cursurile se tin in weekend)
Bonus: pe diploma de licenta nu scrie forma de invatamant, doar pe supliment.
Bafta!

Sau tu habar nu ai de unde ai plecat. Ce-ar fi sa te opresti tu?

zise “Adrian De Pe Internet, Autoritatea Care Decide Care Universitate E Buna Si Care Nu”
Hai sa o lasam la pace amandoi :slight_smile: Dar nu tu decizi cine si ce universitate urmeaza, care e buna si care nu. Respecta deciziile si credintele celorlalti…ca asta pretinzi si tu de la ei :slight_smile:
Fii tu the bigger person, na !

Pai nu eu am decis. Uita-te la clasamentul ala. Universitatile respective sunt la coada. Daca erau in frunte si le criticam, mai puteai zice ca am decis eu ca sunt proaste.

Relatia programatorului cu Doamne-Doamne exista. In special Vinerea la ora 16:00 cand e deployment de vNext.
Da Doamneeee, te rog io, sa iasa bine :crossed_fingers: :latin_cross: :față-smerită:

7 Likes