Inspiratie side projects cu monetizare

Nu-mi vine nici o idee de vreun side project pe care eventual sa pot sa-l si monetizez.
Voi, cei care aveti astfel de proiecte, cum ati reusit, aveti vreo sursa de inspiratie? Sau pur si simplu ati inceput doar din pasiune, fara a urmari monetizarea si apoi au inceput sa apara si clientii?

Nu caut startup-uri sau colaboratori, nu caut de lucru.

Eu folseam unele site-uri/servicii și m-am lovit de anumite lipsuri sau inconveniente. Așa că m-am apucat și am făcut altele. Este adevărat că cele mai multe dintre proiecte au murit în fașă :slight_smile:

Nici nu ar trebui sa pleci de la idee, ci de la nevoie. Gaseste o nevoie a unui anumit public, incearca sa gandesti o solutie, construieste un prototip, valideaza ipoteza ta cu acel public si daca sunt suficienti dispusi sa plateasca pentru ea, poti merge mai departe.

6 Likes

Total de acord. Trebuia sa fiu mai concis, pentru mine deja ideea = nevoie.

Ma gandeam ca ar exista o alta abordare de a gasi idei. De pilda, am dat peste un site (nu-i mai stiu numele) unde ideea era sa se gaseasca oameni cu nevoi cu cei care pot implementa (dezvoltatatori), fara a fi neaparat un site de job-uri.