Intalniri devform virtuale

Da! Hangout!

Facem, facem :slight_smile:

Întrebarea este: facem discuții pe anumite subiecte sau doar chit-chat?

Hai sa incepm cu chit-chat, sa nu fim prea rigizi. Sigur se va forma ideea unei structuri, dar parca mai bine in mod organic.

Sugestii pentru o dată/oră anume? :slight_smile:

Eu pot in orice zi inainte de 18.00 cand ma transform in bona :smile:
Sa incercam vinerea viitoare dupa-masa, o jumatate de ora, sa zicem dupa 15.00?

1 Like

Imi place ideea de intalniri virtuale, dar trebuie analizat bine ce se doreste de la aceste intalniri: sa facem cunostinta cu ceilalti membri ai forumului sau sa impartasim niste cunostinte, adica “knowledge sharing”?
Sau altfel: destindere/socializare sau invatare/colaborare?

Parerea mea este ca cei care lucreaza de ceva timp in domeniul IT nu prea au (mult) timp liber la dispozitie si atunci timpul petrecut cu aceste hangouts ar trebui sa fie cat mai calitativ posibil. O idee ar fi ca fiecare hangout sa aiba un singur subiect si sa fie prezentat de 1-2, maxim 3 persoane, altfel iese haos. Un fel de webcasturi. Asta presupune si continut de calitate, chestii practice, aplicate.

Mie cea mai potrivita ora mi se pare seara tarziu (ex. dupa 22:00) sau, sport-extrem, dimineata devreme :). Sunt sigur ca ar fi un exercitiu util pentru unii dintre noi sa ne trezim mai devreme.

Eu as propune pentru inceput cateva hangouts de cunoastere, de 20-30 de minute, pentru a vedea cate persoane ar fi dispuse sa participe la asa ceva. Pe astea le-as face seara tarziu, pentru a putea participa cat mai multe persoane.
In functie de cati participa la acestea si de interesele tehnice ale participantilor, ulterior se poate decide tematica si modul de organizare/prezentare.

1 Like

or:

we stop writing so many pre-rules about it and just do one :sunny:

2 Likes

Particip si eu :slight_smile:
Nu trebuie sa fie perfect. Trebuie doar sa fie un start.

2 Likes