Intalniri devform virtuale

Stiu ca s-a mai discutat de-a lungul timpului despre intalniri, chat,etc. Ma gandeam la o alta varianta, si anume intalniri online, punctuale, pe o tema data si la o data bine stabilita. De exemplu, mi-ar placea sa prezinte cineva cum a adoptat Docker in development, productie, etc si pe ce tehnologii.

Ar mai fi si alte teme: continous integration, ReactJS, api architecture. etc.

Ce parere aveti?

7 Likes

Ar merge niște Google Hangouts cu câțiva speakeri :smile:

Cine se bagă? :smiley:

3 Likes

Ar fi fain - si quite comfy +1 - nice idea

Nu am participat niciodata la Google Hangouts. Se aude OK? Se poate face screenshare?

Se aude și da, se poate și screensharing.

Despre cum se aude, cred că ăsta e celebru:

1 Like

+1.

Dar cred ca sunetul depinde mai mult de microfonul celui care vorbeste, majoritatea din US avand profesionale.

Eh, hai să nu ne hazardăm la astfel de afirmații :smile:

Microfonul din mac book este foarte bun (prinde foarte puțin zgomot ambiental). Microfonul din căștile de iPhone este și el foarte bun (dar nu știu cum se împacă respectivele căști cu laptop-uri non Apple sau dacă alte laptopuri au mufă TRRS).

Dacă nu, o pereche de căști cu microfon este rezonabil de ieftină. Mai sunt niște microfoane ridicol de ieftine (10-15 lei) și foarte bune (ma rog, raportat la preț), ca niște lavaliere (cred că Genius, dar nu sunt sigur, le găsești la Auchan/Carrefour).

Dar pentru cine nu are microfon, recomand varianta căștilor, se elimină problemele cu ecoul :smile:

I’m in - pt. un hangout, propuneri:

Time & date: dupa 20:00, marti / miercuri
Subiect: React.js / single page apps

1 Like

Oare ar trebui sa facem cate o postare pentru fiecare propunere?

Poate mai degraba un poll dupa ce se strang cateva propuneri.

Eventual sa se creeze o categorie pentru aceste intalniri si dupa ce se decide una sa se faca un topic. In topicul ala se poate oferi si feedback dupa.

4 Likes

I’m in, depinde de ora organizarii.

1 Like

Am făcut o nouă categorie pentru întâlnirile devforum, să sperăm că va fi umplută repede :smile:

Propun următoarele „reguli”:

  • un grup de 3-5 oameni vor lua parte activ la discuție, restul vor putea doar viziona (oricum, la mai mult de cinci oameni va fi greu să se înțeleagă unii cu alții);
  • o durată foarte bine definită (30 minute, o oră maximum), dar pentru asta e nevoie de…
  • o listă cu subiectele ce vor fi abordate în intervalul mai sus menționat (orice abatere ar trebui descurajată)
5 Likes

Se pot inregistra aceste hangouts si pentru cei care nu pot fi prezenti? :frowning:

1 Like

Din câte știu, da.

  1. Intr-un hangout live pot participa (cu webcam/audio/screensharing) pana la 10 persoane.
  2. Hangout-urile pot fi transmise live pe youtube (exemplu).
  3. Cei de la google au niste algoritmi prin care fac ca sunetul sa se auda mai bine si sa reduca zgomotul de fond, care din fericire poate fi dezactivat daca e nevoie, va recomand sa testati cu el activat si dezactivat.
  4. Se poate folosii o functie de Q&A, iar vizitatorii practic intra pe pagina de google+, intra pe pagina evenimentului (pentru fiecare hangout se creeaza un eveniment), si acolo pot pune intrebari sau pot vota intrebari deja puse, iar voi puteti selecta o intrebare la care raspundeti acum.
  5. Mai este o functie de aplauze/likeuri cum ar veni, practic vizitatorii (de pe pagina google+ a evenimentului) in orice moment al live-ului pot bate din palme, si apare si un grafic cu cate persoane au batut din palme.
    Hangouts On Air apps here

Foarte frumos ce poti face cu google hangout.
M-as baga si eu, depinde de subiectele pe care le abordati :slight_smile: .
Si daca mai tarziu vreti sa facem un live mai avansat, eu ma bag, m-am jucat putin cu xsplit, voice banana, obs, si putem face ceva super-tare.

2 Likes

Google Hangouts are integrare cu youtube, si poti urmari live inregistrarea, iar la sfarsit, clipul ramane, automat, uploadat pe youtube.

1 Like

Mie imi place sa ma uit in general :smile:

Pentru ca vad ca nu prea sunt subiecte, eu unu as fi interesat de:

  • javascript in general (v8 / node.js / angular / react)
  • microservices (pentru ca e la moda)
  • postgre sql / postgis
  • docker
  • amazon cloud services
  • end to end testing
  • golang
  • RoR
  • tehnologii noSql

Cel mai frumos ar fi sa predomine partea hands on, nu abstractul :slight_smile:

6 Likes

bune ideile, haideti sa continuam

3 Likes

Ce se mai aude despre aceasta idee?

Putem incepe printr-un hangout asa, de cunoastere.

Sa vedem si noi face to face cine cu cine vorbeste :slight_smile:

4 Likes